13/02/2020
Iron Maidan 15 14 13 20 - 62 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 14 11 15 18 - 58 -

Θέλουν να μείνουν οι Iron Maidan!

Οι Iron Maidan συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν με τις εμφανίσεις τους στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής επικράτησαν των Ανυπότακτων Γαλατών με 62-58 και η μάχη της παραμονής έχει πάρει φωτιά.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Iron Maidan να προηγούνται μέχρι και με 4 πόντους, 7-3 και 11-7, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +1, 15-14, μετά από 6 πόντους του Παληγιάννη, 5 του Παπαδημητρίου και 4 του Φωτεινάκη. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι Μαντάς (5π), Λαδάς (4π) και Καζάνας (3π).

Με νέους 6 πόντους του Φωτεινάκη και 4 του Μίμη Μακρή, οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 24-14, στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου. Στο υπόλοιπο, όμως, του πρώτου μέρους ανέλαβε δράση ο Λαδάς για τους Ανυπότακτους Γαλάτες και με 9 δικούς του πόντους, έριξε την διαφορά στους 4, 29-25!

Ίδια η εικόνα του ντέρμπι και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το συγκρότημα του Μαρινάκη να διατηρεί με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια του, 42-40, χάρη σε 6 πόντους του Δέλλιου και 5 του Παληγιάννη. Η τριπλέτα Μπετχαβά (5π), Μαντά (4π) και Δούστου (3π) ήταν αυτή που έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 42-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Μαϊντανοί άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Μίμη Μακρή (6π), Δέλλιου, Κλαλιώτη (4π) και Ζηρίνη (4π) έφτασαν σε ακόμη μια νίκη με 62-58. Δεν κατάφεραν να προσπεράσουν σε κανένα σημείο του τελευταίου δεκαλέπτου οι Γαλάτες, παρά τα δύο τρίποντα του Δούστου, τους 6 πόντους του Μαντά και τους 4 του Καζάνα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/21 βολές, 19/42 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/14 βολές, 16/48 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Μάζεψαν  48 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Κορυφαίος των Iron Maidan ο Παληγιάννης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 8/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 4 λάθη και είχε 3 τάπες. Πολυτιμότερος των Ανυπότακτων Γαλατών ο Μαντάς με 17 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 5/8 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Iron Maidan (Μαρινάκης): Παληγιάννης 19, Μακρής 10 (1), Ζηρίνης 6, Παπαδημητρίου 3 (1),  Κίσσας, Φωτεινάκης 10 (1), Δέλλιος 10 (1), Κλαλιώτης 4

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος): Μαντάς 17 (1), Γαλάνης 2, Μπετχαβάς 7 (1), Καζάνας 5, Φώτου, Σταθάτος, Λαδάς 18, Δούστος 9 (3), Ανδρικόπουλος

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Iron Maidan, καθώς τέσσερις παίχτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων!