01/03/2022
Paliagoura 14 23 22 14 - 73 -
Souvlakers 15 16 21 15 - 67 -

Θέλουν να μείνουν τα Paliagoura!

Δεύτερη συνεχόμενη και όγδοη συνολικά νίκη για τα Paliagoura στην Elite League, καθώς στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής κέρδισαν τους Souvlakers με 73-67 στο Basketaki Arena και έπιασαν στην βαθμολογία την Hood, ψαλιδίζοντας παράλληλα τις λιγοστές ελπίδες των αντιπάλων τους για την παραμονή!

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Souvlakers να προηγούνται με 14-15, έπειτα από τρία τρίποντα του Αγγελόπουλου και βοήθειες των αδερφών Barkshire και Τσέλιου. Ο Αβανίδης με 7 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του ματς, ένα τρίποντο είχε ο Αθανασιάδης και από 2 πόντους πρόσθεσαν οι Σταφυλάς και Κασκάνης.

Στην δεύτερη περίοδο τα Paliagoura ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με ακόμη 9 πόντους του Αβανίδη, 7 του Κασκάνη, 5 Αθανασιάδη και τρίποντο του Κωστάκη, βρέθηκαν μέχρι και στο +8, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 37-31. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Ερρίκου Barkshire και τα τρίποντα των Αδάμη – Αγγελόπουλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι πράσινοι έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, όταν με 8 πόντους του Αθανασιάδη, 5 του Αβανίδη, 4 του Κασκάνη και τριποντάκι του Κοντορουχά, ξέφυγαν στους 16, 51-35. Στη συνέχεια της τρίτης περιόδου το συγκρότημα του Ποντίκη αντέδρασε και με 7 πόντους του Τσέλιου, 5 του Αγγελόπουλου και 5 του Κάρολου Barkshire, μείωσε στους 7, 59-52, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι η ομάδα του Κοντορουχά δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια της και με δράστες στην επίθεση τους Αβανίδη, Κασκάνη, Σταφυλά, Σουρλίγκα και Τομαρά, έφτασε δίκαια στη νίκη με 73-67. Για τους Souvlakers στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Ερρίκος Barkshire, Κάρολος Barkshire και Αγγελόπουλος, χωρίς όμως να είναι αρκετό για την ομάδα τους.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/18 βολές, 20/46 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/21 βολές, 17/46 δίποντα και 6/20 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Κορυφαίος για τα Paliagoura ο Αβανίδης με 25 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 8/17 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και είχε 2 μπλοκ. Πολυτιμότερος των Souvlakers ο Κάρολος Barkshire με 21 πόντους (double-double), έχοντας 6/8 βολές, 6/16 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα.

Paliagoura (Κοντορουχάς): Αβανίδης 25 (2), Αθανασιάδης 15 (3), Κοντορουχάς 3 (1), Κασκάνης 17 (1), Κωστάκης 3 (1), Σουρλίγκας 2, Σταφυλάς 4, Τομαράς 4

Souvlakers (Ποντίκης): Barkshire K. 21 (1), Barkshire E. 12, Αγγελόπουλος 15 (4), Αδάμης 3 (1), Δάμης 4, Τσιφτσής, Καρανάτσιος, Τσέλιος 12

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους τα Paliagoura, όσο και η μαχητικότητα των Souvlakers!