20/09/2019
Baca Juniors BC 4 5 6 20 - 35 -
Vatos Krokos 9 6 10 20 - 45 -

Θέλουν χρόνο και οι δύο…

Την Πέμπτη το βράδυ 19 Σεπτεμβρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven και σε ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, οι Vatos Krokos επιβλήθηκαν με 45 – 35 της πολύ ανανεωμένης Baca Juniors , παίρνοντας την πρώτη τους νίκη στον εικοστό ένατο όμιλο του Basketaki Cup.

Πολύ νευρικές οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να έχουμε χαμηλό σκορ (4-9). Ο Σοφικίτης πέτυχε τέσσερις πόντους για την Baca ενώ για τους Krokos σκόραραν οι Βιντζηλαίος, Μπιστούνας(4) και Φερίδης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε ιδιαίτερα η εικόνα του αγώνα και οι δύο ομάδες συνέχιζαν να είναι άστοχες.Η Baca σκόραρε μόνο με βολές από Σοφικίτη(4) και Καρέτσο ενώ από ένα καλάθι για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Μπιστούνας, Διακάτος και Κατσιμίχας. Σκορ ημιχρόνου 9 – 15.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Βιντζηλαίο(5) να δίνει αέρα 11 πόντων στους Krokos ενώ απάντησε ο Αρβανίτης με γκολ φάουλ (12 – 20).Λάζος , Κατσιμίχας για τους Krokos και Καρέτσος , Αρβανίτης με βολές για την Baca διαμόρφωσαν το 15 – 25.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ομάδες μπήκαν πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο. Γιαννακόπουλος και Λάζος πέτυχαν δύο γρήγορα καλάθια για τους φιλοξενούμενους αλλά στη συνέχεια πέντε πόντοι του Σοφικίτη και ένα δίποντο του Δασκαλόπουλου έκαναν το σκορ 22 – 30. Μπιστούνας(4) και Διακάτος προσπάθησαν να ανοίξουν την διαφορά για τους Krokos αλλά οι ερυθρόλευκοι με τους Καρέτσο και Κασφίκη να πετυχαίνουν από δύο καλάθια έκαναν το ματς ντέρμπι , μειώνοντας σε 30 – 36 .Μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα η ομάδα του Χατζηνικήτα έβγαλε και πάλι αντίδραση και με τρίποντο του Κατσιμίχα και τέσσερις συνεχόμενες βολές του Βιντζηλαίου έδειξε να καθαρίζει το ματς (30 – 43).Αρβανίτης και Καρέτσος(3) ακολουθούσαν τις οδηγίες του Βέκκου από τον πάγκο κάνοντας την απέλπιδα προσπάθεια για την ανατροπή , άλλα δύο βολές από Γιαννακόπουλο και Αμαργιανό κλείδωσαν το ματς και διαμόρφωσαν το τελικό 35 – 45.

Συνολικά η Baca είχε 12 – 41 δίποντα, 0 – 13 τρίποντα, 11 – 25 βολές, κατέβασε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη. Οι Krokos είχαν 16 – 55 δίποντα, 1 – 13 τρίποντα, 10 – 19 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κώστας Βιντζηλαίος με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Σοφικίτης με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Baca Juniors (Βέκκος): Κασφίκης 4, Αρβανίτης 7(8ρ.), Κοτέας, Σοφικίτης 13 (9ρ.), Καρέτσος 9 (15ρ.), Δασκαλόπουλος 2, Νικολάκης, Σιαχάμης, Χανδρινός, Διονύσης, Δημητρούλιας

Vatos Krokos (Χατζηνικήτας): Κατσιμίχας 7, Αμαργιανός 1, Λάζος 4, Διακάτος 4, Γιαννακόπουλος 3, Μαλαμήτσης, Φερίδης 2(12ρ.), Βιντζηλαίος 14, Μπιστούνας 10

Τι μας άρεσε: Πολύ καλό το κλίμα της αναμέτρησης!