10/02/2024
Λύκοι 19 11 13 14 - 57 -
San Antonio Smurfs 4 9 9 18 - 40 -

Θέλουν να τελειώνουν με την παραμονή οι Λύκοι!

Πολύ σημαντική νίκη πήραν χθες το βράδυ στο ΓΣΠ οι Λύκοι, καθώς για την 17η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Evolution League κέρδισαν εύκολα τους San Antonio Smurfs με 57-40 και απομακρύνθηκαν περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Λύκοι στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Ιατρού, 5 του Χαροκόπου και 4 του Κούβελα, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 19-4. Ο Σταύρου και ο Μανδρώνης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν την απόσταση ασφαλείας και με 5 νέους πόντους του Ιατρού και 4 του Καχριμάνη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 30-13. Ο Σταύρου και ο Καλαϊτζόγλου με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των San Antonio Smurfs στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ιατρού ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 9 δικούς του πόντους, έδωσε στην παρέα του Σάββα αέρα 21 πόντων, 43-22, φτάνοντας ο ίδιος τους 22 πόντους. Δεν μπόρεσαν τα "Στρουμφάκια" να πλησιάσουν τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 4 πόντους του Σταύρου και το τριποντάκι του Νινιού. Σκορ τρίτης περιόδου 43-22!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Περιστερίου και έτσι οι Λύκοι με δράστες στην επίθεση τους Χαροκόπο, Κούβελα, Ιατρού, Δρόσο και Καρακώστα, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 57-40. Για τους San Antonio Smurfs στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Καλαϊτζόγλου, Αλέξης, Σταύρου, Νινιός και Μανδρώνης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/14 βολές, 52 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/18 βολές, 5/30 δίποντα και 6/35 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Betsson MVP για τους Λύκους ο Ιατρού με 26 πόντους, έχοντας 6/6 βολές, 7/16 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των San Antonio Smurfs ο Βασίλης με 2 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 0/3 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ.

Λύκοι (Σάββας): Ιατρού 26 (2), Δρόσος 4, Καρακώστας 7, Καχριμάνης 6, Κούβελας 6, Νίτσικας 1, Σάββας, Χαροκόπος 7

San Antonio Smurfs (Αλέξης): Καλαϊτζόγλου 14 (3), Αλέξης, Γκουρογιάννης, Μανδρώνης 4, Νίκας, Μουτσιόπουλος, Νινιός 7 (2), Σταύρου 13 (1), Στρουμπής

Τι μας άρεσε: Τόσο η εξαιρετική εκκίνηση των Λύκων, όσο και η ηγετική εμφάνιση του Ιατρού!