07/02/2020
Smokin' Aces 19 11 14 15 - 59 -
Aguanile 18 14 22 13 - 67 -

Θεριεύει η Αguanile!

Βράδυ Τετάρτης  και για την 12η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Master League οι Smoking Aces (7-4) υποδέχθηκαν  στο ΓΣΠ την Aguanile(4-7) με τους τελευταίους να κάνουν ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας στο τρίτο στη σειρά ροζ φύλλο που τους έφερε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τις ομάδες να συμβαδίζουν καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου  με τους μεν γηπεδούχους να βρίσκουν περισσότερο χώρο δράσης στο ζωγραφιστό με τον Σαπλαούρα(6π) & τους  Σταθόπουλο(5π) Νίκαινα  και Μανίκα(από 4π) να σκοράρουν ενώ από την άλλη πλευρά  οι αντίπαλοι τους χτυπούσαν περιφερειακά  με τον Γιαγληκάκη (6π)με δύο ριπές από τα 6.75 καθώς κι οι Σημιτσόπουλος( άλλο ένα τρίποντο), Συκαράς (από 5π) με το σκορ να διαμορφώνεται σε 19-18.

Οι “Άσσοι” μπήκαν δυνατά και στη δεύτερη περίοδο όταν και με σερί 8-0 , με τον Φύκηρη(4π) να διακρίνεται , έφτασαν στο +9  στο πρώτο πεντάλεπτο. Η Aguanile όμως επέστρεψε σταδιακά , με τον Συκαρά (5π) πρώτο βιολί προσπερνώντας μάλιστα στο τέλος του ημιχρόνου με καλάθι του Σημιτσόπουλου (30-32).

Η αίσθηση ισορροπίας κράτησε για πέντε ακόμα λεπτά μετά την ανάπαυλα με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να ξεμακραίνουν χάρη στο επιθετικό ξύπνημα του ψηλού τους Παπαναγιώτου(8π) που τελείωνε φάσεις μπροστά και έκοβε ή αλλοίωνε σουτ στην άμυνα, παρέα με τον Σαχά(5π) & υπό τη μαεστρική καθοδήγηση του Τζιγκουνάκη(3π με το καλάθι του αγώνα στη λήξη του δεκαλέπτου) έφτασαν στο +10, όσο στον αντίποδα απειλούσε μόνο ο Σταθόπουλος (9π) με το τριαντάλεπτο να ολοκληρώνεται με 44-54.

Το συγκρότημα του Γιαγληκάκη με το φόρα που είχε πάρει έφτασε στο +15 και εκεί χτύπησε ο συναγερμός για τους Smoking Aces. Mε σερί 8-0 κι επιμέρους 15-4 κόντεψαν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή φτάνοντας στο -4(59-63) με ομαδική δουλειά και σκοράρισμα από την περίμετρο (Φύκηρης 5π, Σταθόπουλος & Νινιός από 3) αλλά σα να σώθηκε η βενζίνη στο ρεζερβουάρ τους στο τέλος με την Aguanile να διαχειρίζεται καλύτερα τις  τελευταίες στιγμές του αγώνα όντας ψύχραιμοι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας με τον Τζιγκουνάκη(7π) πανηγυρίζοντας δίκαια την Πέμπτη φετινή τους νίκη με 59-67 !

Mvp του αγώνα ο σέντερ Χρήστος Παπαναγιώτου με double double (14π, 13ρ, 1ασ,2κλ, 3κοψ & 1 λάθος) Πολυτιμότερος των αντιπάλων τους ο γκάρντ Βαγγέλης Σταθόπουλος(19π,7ρ,2 ασ, 3κλ, 1κοψ & 2 λάθη)

Η στατιστική αποτυπώνει την εικόνα των ομάδων στο παρκέ. Οι νικητές υπερίσχυσαν σε σουτ εντός πεδιάς(30-35%), εκτέλεσαν καλύτερα από την περιφέρεια (20-29%) όσο και από τις βολές (43-78%) , υστερώντας στη συλλογή σκουπιδιών(56- 44 ριμπάουντ) μοίρασαν παραπάνω τελικές πάσες (13-16) έκαναν περισσότερα  κλεψίματα (5-8) & συνεπακόλουθα λιγότερα λάθη (9-5) ενώ τα πήγαν καλύτερα και στα μπλοκ (3-5).

Smoking Aces(Νινιός) :  Σταθόπουλος 19(3), Φύκηρης 9, Νίκαινας 8(11ρ), Νινιός 3(1τρ, 4ασ), Μανίκας 8(6ρ, 1κοψ), Μητράκης 3(9ρ), Τζένης, Σαπλαούρας 9(17ρ, 1κοψ)

Aguanile( Γιαγληκάκης): Παπαναγιώτου 14, Σημιτσόπουλος 9(1τρ,8ρ, 1κοψ), Σαχάς 5(1κοψ), Καλαφάτης 4(6ρ), Τζιγκουνάκης 12(5ρ, 5ασ), Συκαράς 14(3ασ), Γιαγληκάκης 7(2τρ, 7ρ,5ασ, 3κλ), Γκέγκιος 2

Τι μας άρεσε : Ντέρμπι για 25 λεπτά με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ρυθμό με το δίδυμο Τζιγκουνάκη-Παπαναγιώτου. Επίσης το απίθανο καλάθι του Τζιγκουνάκη στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου