14/09/2020
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 21 15 9 17 - 62 -
Hurricanes 2 17 11 17 - 47 -

Θετικές εντυπώσεις για τον Αρισταίο!

Πρεμιέρα με νίκη για τον Αρισταίο στον 31ο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς επικράτησε δίκαια των μαχητικών Hurricanes με 62-47 στο κλειστό του Κολωνού!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησε το συγκρότημα του Δεμένεγα, καθώς με 8 πόντους του Σοφούλη, 6 του Τούντα και 5 του Βασίλη Παούρη, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 21-2. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης πέτυχε ο Περσίτσας.

Στην δεύτερη περίοδο ο Αρισταίος συνέχιζε να ελέγχει το ματς και με ακόμη 6 πόντους του Βασίλη Παούρη, αλλά και 5 του Βαλερά, έφτασε στο +23, 31-8. Το μόνο που κατάφεραν οι Hurricanes πριν την ανάπαυλα ήταν να μειώσουν στους 17, 36-19, μετά από 7 νέους πόντους του Περσίτσα, 5 του Λατίφη και έμμεσο τρίποντο του Βασιλειάδη.

Ίδιο το σκηνικό της αναμέτρησης και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Ρουσουνέλου και 3 του Σοφούλη, οι γηπεδούχοι διατήρησαν την διψήφια διαφορά ασφαλείας, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +15, 45-30. Πάλευαν να πλησιάσουν περισσότερο τον αντίπαλο σε εκείνο το κομμάτι του αγώνα οι Τυφώνες, ωστόσο τόσο οι 6 πόντοι του Περσίτσα, όσο και οι 3 του Βλάχου δεν ήταν αρκετοί. Σκορ τρίτης περιόδου 45-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Κοσσυβάκη έκανε μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή, όταν με 10 πόντους του Περσίτσα, 4 του Βλάχου και 3 του Καραθάνου, μείωσε μετά από ώρα στους 8, 51-43, 5:00 για την λήξη. Ωστόσο, οι νησιώτες “ξύπνησαν” στο φινάλε της συνάντησης και με μεγάλα σουτ των Βασίλη Παούρη και Σοφούλη, έφτασαν στη νίκη με 62-47!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/16 βολές, 17/47 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/25 βολές, 12/49 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ έκαναν 14 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Κορυφαίος του Αρισταίου ο Βαλεράς με 7 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Hurricanes ο Βλάχος με 7 πόντους, έχοντας 2/8 βολές, 1/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Ρουσουνέλος 6 (1), Παναγιωταράκος 2, Βαλεράς 7 (1), Τούντας 10, Παούρης Ν. 2, Μπερκέτης, Σοφούλης 18 (3), Παούρης Σ. 1, Παούρης Β. 16 (2)

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Λατίφης 6 (1), Παπαδημητρίου, Σακελλαρίου 3, Καραθάνος 6, Ταμιωλάκης, Βασιλειάδης, Μακρής, Βλάχος 7 (1), Περσίτσας 25 (2)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό ξεκίνημα που πραγματοποίησε ο Αρισταίος, όπως και το γεγονός ότι οι Hurricanes δεν παράτησαν στιγμή το ματς!