47
D.Y. 12 15 7 16 - 47 -
Pistachios 11 12 16 27 - 69 -

Θετική πρεμιέρα για τους Pistachios!

Η απόδοση των παρόντων Πιστάσιος ήταν αρκετά καλή και ο πρωταγωνιστής Μπάμπης Τσίτουρας δεν άφησε να φανεί καμία απουσία στην πρεμιέρα του πρώτου ομίλου της Master League, με την ομάδα του Κοντογιάννη να κυριαρχεί στο δεύτερο ημίχρονο των επίσης ελλιπών D.Y, οι οποίοι δεν έτρεξαν όσο έπρεπε στην άμυνα και το πλήρωσαν.

Λόγω τριημέρου, όπου πολλοί έχουν φύγει για χωριά και νησιά, οι δύο ομάδες ήξεραν ότι θα έχουν τις δυσκολίες τους με τη διαχείριση των ρόστερ τους, κάτι που όμως δεν φάνηκε σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με το δεκάλεπτο να κλείνει σχεδόν στην ισορροπία (12-11), έχοντας από τη μία τους «Δημοσίους» να σκοράρουν με Αγαδάκο, Κερασίδη, Ρεντζεπέρη και τους «φυστικαίους» να απαντούν με Μουρμούρη, Κοντογιάννη και Λάμπρου.

Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» έπιασαν καλύτερο ρυθμό και οι Ματζουρίδης, Τσίτουρας, Μουρμούρης τους έβαλαν γρήγορα μπροστά (12-19 στο 13’), με τους D.Y να βρίσκουν λύσεις κυρίως από μέση απόσταση και περιφέρεια, ισοφαρίζοντας με τρίποντα από Δρακάκη, Μεθενίτη (24-24 στο 19’), για να έρθει άλλο ένα καλάθι του Μουρμούρη και να διαμορφώσει το 24-26 του ημιχρόνου για τους Pistachios.

Ο Μεθενίτης με ακόμα ένα τρίποντο έκανε μια προσπέραση για τους τυπικά γηπεδούχους στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (27-26 στο 21’) και αυτή ήταν η τελευταία φορά που πήρε προβάδισμα η ομάδα των Κερασίδη – Αγαδάκου, αφού στη συνέχεια οι Πιστάσιος πήραν τον έλεγχο, εκμεταλλεύτηκαν την ταχύτητα του Τσίτουρα και τις αργές επιστροφές των αντιπάλων τους και μέχρι το 30ο λεπτό βρίσκονταν στο +11 (31-42).

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα για τους «πράσινους» στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού οι Ματζουρίδης, Λάμπρου και Λεμπούσης κέρδισαν τις μονομαχίες στις ρακέτες και έδωσαν άνεση 20 πόντων στην ομάδα τους μέσα σε δύο λεπτά (32-52 στο 32’), κάτι που δεν μπόρεσαν να αλλάξουν οι «γκρι», παρόλο που οι Κερασίδης, Μεθενίτης και Αγαδάκος ευστόχησαν σε κάποια σουτ, με το τελικό 47-69 να έρχεται δίκαια και να δίνει ένα… boost στους «φυστικαίους» για την έναρξη του πρωταθλήματος.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Μπάμπης Τσίτουρας με 16 πόντους, 20 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ, ενώ από τους «Δημοσίους» ξεχώρισε ο Φώτης Κερασίδης με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι «γκρι» είχαν 13/45 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 3/13 βολές, 47 ριμπάουντ (12-35), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «πράσινους» να τελειώνουν το ματς με 24/59 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 9/18 βολές, 60 ριμπάουντ (21-39), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη και 2 μπλοκ.

D.Y (Κερασίδης): Κερασίδης 11 (2), Αγαδάκος 10 (1), Μεθενίτης 9 (2), Ρεντζεπέρης 6, Δημητράκης 6, Δρακάκης 3 (1), Καλογρίδης 2, Νικολάου (10 reb)

Pistachios (Κοντογιάννης): Τσίτουρας 16, Ματζουρίδης 14, Μουρμούρης 13, Κοντογιάννης 10 (3), Λεμπούσης 7 (12 reb), Λάμπρου 7 (1), Γιαλελής 2, Σαρίδης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Ο ρυθμός και η απόδοση των «φυστικαίων» στο δεύτερο ημίχρονο, όπου δεν άφησαν κανένα περιθώριο ελπίδας στους αντιπάλους τους.