15/01/2023
Chicken Nuggets 16 12 11 16 - 55 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 13 26 20 16 - 75 -

Θετικό φινάλε για τους Γαλάτες!

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος οι Ανυπότακτοι Γαλάτες, καθώς για την 11η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Evolution League κέρδισαν εύκολα τους 6 Chicken Nuggets με 55-75 και απομακρύνθηκαν περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Chicken Nuggets, καθώς με 8 πόντους του Καρακαϊδού, 3 του Μουχλιανίτη και τρίποντο του Άγγελου Ανδριόπουλου, βρέθηκαν δύο φορές στο +5 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 16-13. Ο Καζάνας με 4 πόντους και ο Δημογέροντας με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Δούστος σεληνιάστηκε και με 17 δικούς του πόντους, έστειλε τους Ανυπότακτους Γαλάτες στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά 11 πόντων, 28-39. Δεν μπόρεσαν οι κίτρινοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τα τρίποντα των Αγγέλου Ανδριόπουλου και Μουχλιανίτη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Τερζή κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 7 πόντους του Φώτου, 5 του Δημογέροντα και 4 του Δούστου, ξέφυγε στους 20, 39-59. Μόνος του πάλευε για τους Chicken Nuggets σε εκείνο το σημείο ο Καρακαϊδός, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 11 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 39-59!

Με την διαφορά στους 20, 39-59, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και έτσι οι Ανυπότακτοι Γαλάτες έφτασαν εύκολα στη νίκη με 55-75, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Γαλάνη, Καζάνα, Δούστου, Φραντζεσκάκη Δημογέροντα και Μπουλούμη. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μουχλιανίτης και Καρακαϊδός.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/16 βολές, 14/35 δίποντα και 7/34 τρίποντα. Πήραν 29 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 3/3 βολές, 24/55 δίποντα και 8/23 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος των Chicken Nuggets ο Καρακαϊδός με 24 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 9/15 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Γαλατών ο Φραντζεσκάκης με 7 πόντους, έχοντας 1/1 βολή και 3/7 δίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

Chicken Nuggets (Ανδριόπουλος Β.): Καρακαϊδός 25 (2), Ανδριόπουλος Β. 4, Κορδάς 1, Κωνσταντινίδης, Ανδριόπουλος Α. 8 (2), Μουχλιανίτης 18 (3)

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής): Γαλάνης 12 (2), Δημογέροντας 10 (2), Δούστος 25 (3), Καζάνας 6, Μπουλούμης 6, Τερζής, Φραντζεσκάκης 7, Φώτου 9 (1)

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Δούστου!