07/10/2019
Χαρμάνι Milano 6 8 8 9 - 31 -
Sun City Spurs 10 14 19 3 - 45 -

Θετικό φινάλε για τους Sun City Spurs!

Με χαμόγελα αποχαιρέτησαν το Basketaki Cup οι Sun City Spurs, καθώς για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του 35ου ομίλου επικράτησαν εύκολα της Χαρμάνι Μιλάνο με 31-45 στον Κολωνό!

Με τους Χαραλαμπόπουλο και Γιουλούντα να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους έκαστος, οι Sun City Spurs προηγήθηκαν με 6-10 στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Ο Μπιμπλής με 4 πόντους και ο Γαρίνης με 2 ήταν αυτοί που βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Σαπουντζή συνέχισε να ελέγχει το ματς, φτάνοντας μέχρι το +12, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 14-24, χάρη σε 4 πόντους του Χαραλαμπόπουλου και 3 του Νίτσικα. Την Χαρμάνι Μιλάνο προσπάθησε να κρατήσει κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα ο Φράγκος, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 8 πόντους της ομάδας του.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν τη νίκη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα Σπιρούνια, καθώς με 5 πόντους του Ντεντόπουλου, 3 του Γιουλούντα και τρίποντες βόμβες των Θεοδωρακόπουλου – Ρήγου, ξέφυγαν στους 20, 22-42. Δεν μπόρεσαν οι “Μιλανέζοι” να βγάλουν κάποια αντίδραση, με τους Κιτσούλη και Riki Riki να σημειώνουν 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 22-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, αν και δεν είχαν την ίδια απόδοση, οι Sun City Spurs έφτασαν εύκολα στη νίκη με 31-45, με τον Χαραλαμπόπουλο να βάζει το μοναδικό καλάθι της ομάδας του από την περιφέρεια. Για το συγκρότημα της Κεφάλα στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Riki Riki, Φράγκος και Γαρίνης με 3 πόντους ο καθένας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/21 βολές, 6/33 δίποντα και 4/27 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 6/13 βολές, 15/41 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος της Χαρμάνι Μιλάνο ο Μανούρης, έχοντας 0/3 δίποντα, ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Mvp των Sun City Spurs ο Ντεντόπουλος με 6 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 2/2 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Χαρμάνι Μιλάνο (Κεφάλα): Φράγκος 10 (2), Γαρίνης 5, Κιτσούλης 6, Μανούρης, Μανιάτης, Μπιμπλής 4, Riki Riki 6 (2), Καρέλλος

Sun City Spurs (Σαπουντζής): Γιουλούντας 9, Ρήγος 4 (1), Κάλλης 2, Θεοδωρακόπουλος 3 (1), Νίτσικας 3, Ντεντόπουλος 6, Φώτος 5, Χαραλαμπόπουλος 13 (1), Πεδιαδίτης

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Sun City Spurs για τρία δεκάλεπτα!