28/12/2019
Pressof BC 12 20 9 11 - 52 -
Bobeeres 15 18 14 19 - 66 -

Θετικό κλείσιμο για τους Bobeeres!

Με πολύ σημαντική νίκη αποχαιρέτησαν το 2019 οι Bobeeres, καθώς στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Development League επιβλήθηκαν της Pressof με 52-66 και ανέβηκαν μόνοι στην τρίτη θέση.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Bobeeres στο ματς, καθώς με 8 πόντους του Σιάτρα και 4 του Σακελλαράκη, βρέθηκαν δύο φορές στο +6, 0-6 & 4-10, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 12-15. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στα πρώτα λεπτά οι 4 πόντοι του Παραρά, τον οποίο ακολούθησαν οι Μπαλάσκας, Τσορτός, Μανίσαλης και Νομικός.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες και στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα των Τσίτουρα – Παπαμικρούλη να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 1 πόντου, 32-33, χάρη σε 8 πόντους του Τζώρτζη και 6 του Ρίπη. Από κοντά ακολούθησε και σε εκείνο το διάστημα η Pressof, με τον Παραρά να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 10 πόντους, παίρνοντας βοήθειες από τους Μανίσαλη (4π), Τσορτό (3π) και Νομικό (3π).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι πράσινοι ξέφυγαν για πρώτη φορά στους 7, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +6, 41-47, μετά από ακόμη 8 πόντους του Σιάτρα και 4 του Ρίπη. Κόλλησε σε εκείνο το σημείο επιθετικά η παρέα του Μπαλάσκα, με τον Τσορτό να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 4 πόντους. Σκορ τρίτης περιόδου 41-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Μπυρόβιοι δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους και με τους Σιάτρα (7π), Σακελλαράκη (5π), Ρίπη (4π) και Ζουλό (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 52-66.  Δεν μπόρεσε να απειλήσει στο φινάλε του αγώνα η Pressof τον αντίπαλο, με τους Τσορτό (6π), Νομικό (3π) και Παραρά (2π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/10 βολές, 18/46 δίποντα και 3/30 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 20 λάθη. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 18/18 βολές, 21/52 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ,μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Πολυτιμότερος της Pressof ο Παραράς με 17 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 7/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 18 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη. Κορυφαίος για τους Bobeeres ο Ρίπης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 6/6 βολές και 5/10 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 2 μπλοκ.

Pressof (Μπαλάσκας): Τσορτός 15 (1), Μπαλάσκας 2, Μανίσαλης 8, Νομικός 8 (2), Κρασσάς, Καραντζιάς, Μακαρίτης 2, Παραράς 17

Bobeeres (Τσίτουρας – Παπαμικρούλης): Ξουράφης 1, Ζουλός 3 (1), Τζώρτζης 10 (1), Σιάτρας 23, Σακελλαράκης 11, Ρίπης 16, Αγγελακόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση που πραγματοποίησαν οι δύο mvp, με τον Ρίπη τελικά να «κερδίζει» τον Παραρά!