06/07/2020
Milwaukee Drunks 15 9 8 18 - - -1
Ιπ-πότες 7 15 12 9 - 20 -

Θετικό κλείσιμο για τους Milwaukee Drunks!

Με το δέκατο ροζ φύλλο αγώνα ολοκλήρωσαν την φετινή χρονιά οι Milwaukee Drunks, καθώς στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Master League κέρδισαν τους Ιππότες με 50-43!

Με το δίδυμο Μπέσιου – Φερεντίνου να ξεκινάει ορεξάτο το παιχνίδι με 7 και 6 πόντους, αντίστοιχα, οι Milwaukee Drunks έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 14 πόντων, 15-1, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 8, 15-7, με τον Σιαπάνη να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 4 πόντους.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο, καθώς οι Ιππότες με δράστες στην επίθεση τους Τσιούφη (4π), Σιαπάνη (4π), Ρούσσο (3π) και Κεκεμπάνο (3π), κατάφεραν να πλησιάσουν στο καλάθι, 24-22. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι 4 πόντοι του Ραμαντάνη και το τρίποντο του Γιάτσε.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι οράνιε συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με ηγέτη τον Κεκεμπάνο με 6 πόντους, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με 32-34. Λίγα πράγματα επιθετικά σε εκείνο το διάστημα για τους Μπυρόβιους, με τον Στασινό να ξεχωρίζει με τους 4 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 32-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Milwaukee Drunks έσφιξαν την άμυνά τους και με τους Φερεντίνο – Μπέσιο να πετούν φωτιές με 10 και 5 πόντους, αντίστοιχα, έφτασαν στη νίκη με 50-43! Κόλλησαν στο τέλος οι Ιππότες στην επίθεση, με τους Ρούσσο (5π), Αγγελόπουλο και Μούρτζο να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/33 βολές, 9/35 δίποντα και 7/26 τρίποντα. Πήραν 57 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 16 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/25 βολές, 14/56 δίποντα και 1/15 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Κορυφαίος των Milwaukee Drunks ο Φερεντίνος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 2/6 δίποντα και 4/10 τρίποντα, ενώ μάζεψε 13 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Ιπποτών ο Κεκεμπάνος με 12 πόντους, έχοντας 6/10 βολές, 3/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Milwaukee Drunks (Στασινός): Φερεντίνος 18 (4), Πάνου 3, Στασινός 6 (1), Μπέσιος 11 (1), Ραμαντάνης 6, Γιάτσε 4 (1), Ντόκος 2

Ιππότες (Ρούσσος): Αγγελόπουλος 6, Κοσιαράς 1, Τσιούφης 4, Κεκεμπάνος 12, Σιαπάνης 8, Μαυρογιαννάκης 2, Ρούσσος 8 (1), Μούρτζος 2, Ανυφαντής

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!