31/01/2020
New World Fix 22 18 25 14 - 79 -
West Bombers 8 22 10 21 - 61 -

Θετικό κλείσιμο οι New World Fix!

Με νίκη ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος στον τρίτο όμιλο της Master League οι New World Fix, καθώς στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής επικράτησαν εύκολα της πεντάδας των West Bombers με 79-61!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι New World Fix στο παιχνίδι, καθώς με 12 πόντους του Σιάποντη, 6 του Τριγώνη και 4 του Ζωιτού, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 14 πόντων, 22-8. Ο Λογγίτσης με 4 πόντους και οι Μουζακίτης – Μπαρδούλης από ένα δίποντο ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και στο +16, 25-9, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 40-30, χάρη σε 8 πόντους του Diallo και δύο τρίποντα του Σεργουνιώτη. Τους West Bombers κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 10 πόντοι του Λογγίτση, οι 9 του Σουλελέ και το τριποντάκι του Ζαχαρίου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι New World Fix κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού με 9 νέους πόντους του Diallo, δύο τρίποντα του Ντρες και βοήθειες των Τριγώνη – Σιάποντη, έφτασαν στο +25, 65-40. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι ερυθρόλευκοι; παρά τους 4 πόντους του Λογγίτση και τους 4 του Σουλελέ. Σκορ τρίτης περιόδου 65-40!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους New World Fix να επικρατούν εύκολα με 79-61 , έπειτα από 6 πόντους του Σεργουνιώτη και 5 του Γαλανού. Για τους Βομβιστές στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μουζακίτης (6π), Σουλελές (5π), Μπαρδούλης (4π) και Λογγίτσης (4π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/3 βολές, 31/53 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 11 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/4 βολές, 23/44 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Μάζεψαν 24 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των New World Fix ο Diallo με 17 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 8/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των West Bombers ο Λογγίτσης με 24 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 10/16 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

New World Fix (Γαλανός): Ντρες 8 (2), Τριγώνης 13, Diallo 17, Γαλανός 7 (1), Σεργουνιώτης 12 (2), Ζωιτός 6, Σιάποντης 16, Μπαρμπερίδης, Βαμβακάρης

West Bombers (Σουλελές): Ζαχαρίου 3 (1), Σουλελές 14 (2), Μπαρδούλης 10, Μουζακίτης 10, Λογγίτσης 24 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης, όπως και το εντυπωσιακό κάρφωμα με ένα χέρι του Diallo!