29/04/2023
Old Firm BC 10 20 16 16 - 62 -
Escapers 14 15 21 15 - 65 -

Θετικό ξεκίνημα οι Escapers!

Σε ένα αμφίρροπο για 40 λεπτά παιχνίδι, οι Escapers φάνηκαν πιο ψύχραιμοι στο τέλος και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 62-65, ξεκινωντας με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Summer απέναντι στην Old Firm!

Οι δύο ομάδες με όμορφη διάθεση, όρεξη και γρήγορο τέμπο χρωμάτισαν την αναμέτρηση, με τον Καλαμπάκο και τον Μπουγκαράκη συνδεδεμένους από νωρίς με το αντίπαλο καλάθι. Ο Σιώπκας αποτέλεσε το αντίπαλο δέος επιθετικά για την παρέα του Τάγκα, με το πρώτο δεκάλεπτο να είναι ισορροπημένο, με τους Escapers μπροστά με 10-14.

Το καλό ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο που έκαναν οι Escapers καλύφθηκε γρήγορα γρήγορα από την Old Firm, με Κούτσικο, Κανελλόπουλο και Μουγκαράκη να... πυροβολούν από τα 6.75, παίρνοντας πίσω ξανά το μομέντουμ το οποίο είχαν χάσει από τα μέσα της πρώτης περιόδου, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-29, με το παιχνίδι ιδιαίτερα αμφίρροπο!

Το παιχνίδι ήταν καταπληκτικό! Ο Σιώπκας ζήτησε τη μπάλα, την πήρε, την έβαλε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα στο αντίπαλο καλάθι και το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι! Ο Κανελλόπουλος από τη γωνία βρήκε στόχο, Ισοφάρισε και οι δύο ομάδες έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 46-50 με τους Escapers μπροστά, έπειτα από τρίποντα Βρακά και Μπομπότη!

Με το παιχνίδι πλέον να κρέμεται από μια... κλωστή και τα ενδεχόμενα να είναι όλα ανοιχτά, οι Escapers ήταν καλυτεροινστις λεπτομέρειες, δε ρίσκαραν στις τελευταίες κατοχες και επικράτησαν με το τελικό 62-65!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης ο Σιώπκας με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος. Από Old Firm ξεχώρισε ο Βασίλης Κούτσικος με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 12/35 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 5/14 βολές, 35 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/36 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 8/16 βολές, 40 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη.

Old Firm (Κανελλόπουλος): Βασιλείου 2, Καλαμπάκος 21, Κανελλόπουλος 13, Κούβαρης, Κούτσικος 12, Μουγκαράκης 14, Σανταμούρης.

Escapers (Τάγκας): Βρακάς 5, Κασδαναστάσης 5, Μανούρης 3 (15 ριμπ.), Μπομπότης 15, Σιώπκας 19, Τάγκας, Τσιγκλιτσής 18, Φράγκος.

Τι μας άρεσε: Το υπέροχο κλίμα του αγώνα!