20/09/2023
Meracles 8 13 9 14 - 44 -
Tsouvalia 14 13 15 20 - 62 -

Θετικό ξεκίνημα για τα Tsouvalia!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena ο νεοσύστατος Merakles ηττήθηκε στην πρεμιέρα του στα παρκέ της διοργάνωσης από τα σαφώς πιο έτοιμα Tsouvalia με 44-62. Βήμα πρόκρισης για την ομάδα του Σταύρου Κυριακίδη που ξεκίνησε με το δεξί τις φετινές της υποχρεώσεις. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Πιο αποτελεσματικά ήταν τα Tsouvalia στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, βρίσκοντας λύσεις από τους Καλαντζή (5π.), Κυριακίδη (3π.), Σωτηρόπουλο (2π.), Καρδαρά (2π.) και Ανδρικόπουλο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι βασίστηκαν σχεδόν αποκλειστικά στις επιθετικές εμπνεύσεις του Γερεουδάκη (7π.) και βρέθηκαν από νωρίς σε δύσκολη θέση. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Αυγουλή (2π.) παρουσιάστηκε βελτιωμένη, είχε μεγαλύτερη πολυφωνία και φάνηκε να βρίσκει τα πατήματά της, χάρη στους Γερεουδάκη (3π.), Γουλανδρή (3π.), Τσιλιγιάννη (2π.) και Αδάμη (3π.). Από πλευράς Τσουβαλιών ο νεοαποκτηθείς Παπαντώνης (7π.) ήταν αυτός που ξεχώρισε σε αυτό το διάστημα, οδηγώντας επιθετικά την ομάδα του και στέλνοντάς την στα αποδυτήρια με +6. Σκορ ημιχρόνου, 21-27.

Μετά την ανάπαυλα τα Tsouvalia διατήρησαν τα ηνία της αναμέτρησης, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου με επιμέρους σκορ 9-15 και πρωταγωνιστές τους Καλαντζή (6π.), Παπαντώνη (6π.) και Σωτηρόπουλο (3π.). Στην άλλη πλευρά, ο Merakles απάντησε με Αδάμη (3π.), Τσιλιγιάννη (3π.) και Γουλανδρή (2π.), όμως βρέθηκε για πρώτη φορά πίσω με διψήφια διαφορά και η υπόθεση νίκη άρχισε να δυσκολεύει επικίνδυνα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 30-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα Tsouvalia δεν διαχειρίστηκαν απλώς το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς, σκοράροντας 20 πόντους. Το δίδυμο Καρδαράς (6π.) - Κοτσιλίνης (5π.) σφράγισε με εμφατικό τρόπο την πρώτη νίκη της σεζόν, ενώ την ίδια ώρα ο Merakles προσπαθούσε να βελτιώσει την εικόνα του με καλάθια των Γερεουδάκη (6π.), Γουλανδρή (4π.) και Τσιλιγιάννη (4π.).

Στο τέλος του αγώνα, ο Merakles είχε 15/46 δίποντα, 2/18 τρίποντα και 8/14 βολές. Μάζεψε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, τα Tsouvalia είχαν 18/45 δίποντα, 7/24 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Καλαντζής με 16 πόντους και double-double, έχοντας 5/10 δίποντα, ½ τρίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 4 λάθη και 1 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Γερεουδάκης με 17 πόντους και double-double, έχοντας 6/15 δίποντα, ½ τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Merakles (Αυγουλής) : Αδάμης 6 (1), Αυγουλής 2, Γερεουδάκη 17 (1), Γουλανδρής 10, Μαλακατές, Τσιλιγιάννης 9.

Tsouvalia (Κυριακίδης) : Ανδρικόπουλος 4, Καλαντζής 16 (1), Καρδαράς 11 (1), Κοτσιλίνης 5 (1), Κυριακίδης 3 (1), Λαζανάς 2, Παπαντώνης 15 (3), Σωτηρόπουλος 6.

Τι μας άρεσε : Το κλίμα της αναμέτρησης.