14/10/2019
Most Wanted 6 13 14 11 - 44 -
Πήγασος 9 10 15 4 - 38 -

Θετικό πρόσημο για τους Most Wanted!

Με την τρίτη τους νίκη αποχαιρέτησαν το Basketaki Cup οι Most Wanted, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης και τελευταίας αγωνιστικής του 11ου ομίλου επικράτησαν δύσκολα του Πήγασου United με 44-38 στον Κολωνό!

Κλειστό ήταν το παιχνίδι από το ξεκίνημά του, με τον Πήγασο United να προηγείται με 6-9, χάρη σε 4 πόντους του Γιασαφάκη, 3 του Πάντα και δίποντο του Σπανού. Για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Ντάνασης, Δρόσσος και Μητρόπουλος.

Ίδια η εικόνα της συνάντησης και στην δεύτερη περίοδο, όπου οι Most Wanted κατάφεραν να προσπεράσουν με 19-17, με τους Μιτζέλο (5π), Μητρόπουλο (5π) και Καραμασιώτη (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, 19-19, διαμόρφωσε ο Σπανός με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι στην δεύτερη περίοδο, ενώ νωρίτερα 4 συνεχόμενους πόντους είχε ο Σταυρόπουλος.

Με τον Καραμασιώτη να πετυχαίνει 6 πόντους και τον Μητρόπουλο να προσθέτει 4, το συγκρότημα του Στάντζου βρέθηκε για πρώτη φορά στο +6, 27-21, στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, ο Πήγασος United αντέδρασε γρήγορα και με δράστες τους Σταυρόπουλο (7π), Γιασαφάκη (5π) και Καρατζή (3π), έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 33-34!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Καραμασιώτης έβαλε ακόμη δύο τρίποντες βόμβες και με τους 4 πόντους του Δρόσσου, οδήγησαν τους Most Wanted στη νίκη με 44-38. Καταστροφικό ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους, όπου διασώθηκε μόνο ο Σπανός με τους 3 πόντους που έβαλε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/13 βολές, 12/26 δίποντα και 4/27 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/12 βολές, 12/34 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Mvp των Most Wanted ο Κουσάκης με 3 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 0/2 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 5 λάθη. Πολυτιμότερος για τον Πήγασο ο Γιασαφάκης με 8 πόντους, έχοντας 2/4 βολές και 3/10 δίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Most Wanted (Στάντζος): Καραμασιώτης 15 (4), Δρόσσος 6, Κουσάκης 3, Μητρόπουλος 13, Μιτζέλος 3, Ντάνασης 4, Ζαμπάρας

Πήγασος United (Ρόκκας): Σπανός 10 (1), Καρατζής 5 (1), Πάντας 3, Σταυρόπουλος 11 (1), Μαγερόπουλος 1, Γιασαφάκης 8

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε σε όλη την διάρκεια της συνάντησης, παρά το χαμηλό σκορ!