14/09/2020
San Antonio Smurfs 15 9 15 14 - 53 -
Antilalos BC 12 7 9 12 - 40 -

Θετικό το πρώτο δείγμα για τους Smurfs!

Νικηφόρο ξεκίνημα στο κύπελλο πραγματοποίησαν οι San Antonio Smurfs καθώς επικράτησαν του Αντίλαλου με 53-40 για την πρώτη αγωνιστική του 37ου ομίλου. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο μισό οι San Antonio Smurfs έδειξαν να πατάνε καλύτερα και έτσι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.
Ξεκίνημα στο ματς με 5-0 από μεριάς Smurfs και απάντηση από τον Αντίλαλο με το ίδιο σερί (5-5, 5′). Στην συνέχεια ο Αντίλαλος πήρε πρώτη φορά το προβάδισμα με 9-10 (8′) για να λήξει το δεκάλεπτο με τους Smurfs μπροστά με 15-12. Ο Γκουρογιάννης είχε πέντε πόντους και ο Παπαζώης τέσσερις για τους γηπεδούχους, ο Μπουρίτης τέσσερις και ο Δήμου τρεις για τον Αντίλαλο.
Στην δεύτερη περίοδο οι ομάδες δεν ήταν το ίδιο εύστοχες με αποτέλεσμα το σκορ να κυμανθεί σε χαμηλά επίπεδα. Το ματς πήγαινε πόντο πόντο αλλά στο τελευταίο λεπτό τέσσερις σερί πόντοι των San Antonio Smurfs έκαναν το 24-19, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου. Ο Καλαϊτζόγλου ξεχώρισε με 6 πόντους για τους Smurfs, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν τον Μάινα πρώτο σκόρερ με πέντε.
Στην αρχή της τρίτης περιόδου ο Αντίλαλος είχε την ατυχία να χάσει τον Μάινα με τραυματισμό και αυτό ίσως επηρέασε την απόδοση του. Οι San Antonio Smurfs έβρισκαν πιο εύκολα το αντίπαλο καλάθι και κατάφεραν να πάρουν διαφορά διψήφια για πρώτη φορά με 35-25 (25′). Μετά από το 12-0 σερί τους οι San Antonio Smurfs έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 39-28. Ο Καλαϊτζόγλου έκανε φοβερό παιχνίδι με εννέα πόντους για τους Μπλε, ενώ από μεριάς Αντίλαλου ο Σουλτάτος ήταν πρώτος σκόρερ με έξι πόντους.
Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Αντίλαλος προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και μείωσε στο 41-33 (33′) αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω και η ήττα ήρθε με 53-40 από τους Smurfs, οι οποίοι έδειξαν να πατάνε καλύτερα στο ξεκίνημα της νέας χρονιάς. Ο Παπαζώης πέτυχε έξι πόντους και ο Γκουρογιάννης τέσσερις για τους νικητές, ενώ για τους ηττημένους ο Σουλτάτος πρόσθεσε άλλους έξι.
Καλύτερος της αναμέτρησης ο Καλαϊτζόγλου με 20 πόντους (4/6 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 3/4 βολές), 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη. Ο Μπουρίτης καλύτερος του Αντίλαλου με 13 πόντους (5/8 δίποντα, 3/3 βολές, 0/2 τρίποντα), 8 ριμπάουντ και 5 λάθη.
Σύνολο οι San Antonio Smurfs είχαν 18/57 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 5/7 βολές, 50 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 11 κλεψίματα, 9 λάθη και 4 τάπες. Ο Αντίλαλος είχε 10/48 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 5/9 βολές, 42 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 17 λάθη και 2 μπλοκ.
San Antonio Smurfs (Καλαϊτζόγλου): Καλαϊτζόγλου 20 (3τρ 7ρ), Αλέξης (18ρ), Γκουρογιάννης 14, Παπαζώης 14 (9ρ), Μανδρώνης 3 (1), Σταύρου 2 (10ρ).
Antilalos (Ζαμπέτας): Μάινας 6 (7ρ), Σουλτάτος 12 (4τρ 7ρ), Μπουρίτης 13 (8ρ), Δήμου 3 (1) Μπαμπλέκος 4, Ηλιόπουλος, Σκαφιδάς 2.
Τι μας άρεσε: Η φοβερή εμφάνιση του Καλαϊτζόγλου.
Τι δεν μας άρεσε: Ο σοβαρός τραυματισμός του Μάινα.