02/11/2023
Indians 17 15 21 22 - 75 -
Tinder Bologna 4 15 6 8 - 33 -

Θύμισαν παλαιές όμορφες μέρες οι Indians!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Evolution League, οι Indians πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση νίκησαν τη Tinder Bologna με το ευρύ 75-33!

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, τον Ελευθεριάδη να βρίσκει σκορ έξω από τη γραμμή των 6.75 και τον Μπακάλη να τον ακολουθεί σε απόδοση, κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με το υπέρ τους 17-4. Μοναδική όαση από την πλευρά των φιλοξενούμενων, αποτέλεσε ο Καραμαλίγκας με 4 πόντους στο ενεργητικό του.

Στη συνέχεια, η παρέα του Μπούρα έβγαλε στο παρκέ της Basketaki Arena ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση και την ένταση στο επιθετικό κομμάτι και παιχνιδιού, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να κλείσει με το ισόπαλο επιμέρους 15–15. Καθοριστικό ρόλο για αυτήν την αγωνιστική μεταμόρφωση έπαιξε η είσοδος του νεαποκτηθέντα Χάσκη(4π) με την ενέργεια και τη ποιότητα που έβγαλε και στις δυο πλευρές του παρκέ! Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 32–19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μηνά ήταν σκέτη απόλαυση , καθώς μπήκε στο γήπεδο με σπασμένα τα φρένα, έπαιξε εκπληκτική άμυνα, κράτησε τον αντίπαλο στους 6 πόντους, έλεγξε τα ριμπάουντ, βρήκε σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα, είχε σωστές επιλογές και με τους Πουλοκέφαλο, Ελευθεριάδης, Μπακάλη και Πόθο να ηγούνται των προσπαθειών τους, οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού με το εμφατικό 53–25.

Το φίνις της αναμέτρησης αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με κύριο χαρακτηριστικό τις  όμορφες φάσεις που έβγαλαν και οι δύο ομάδες, απαλλαγμένες πλέον από το άγχος του αποτελέσματος, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματέας να βρίσκει τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν μία σπουδαία και συνάμα πανάξια νίκη με σκορ 75-33!

Betsson MVP ο Τάσος Πουλοκέφαλος 7 πόντους, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ευθύμιος Καραθανάσης είχε 6 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κόψιμο!

Οι νικητές είχαν 18/40 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 15/19 βολές, 50 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 7 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/42 δίποντα, 1/16 τρίποντα, 2/10 βολές, 33 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη!

Indians(Μηνάς): Ελευθεριάδης 17, Ζήσης 7, Μπακάλης 12, Μητσάκος 4, Μπακάλης 12, Μπαλτάς 8, Μπάρδης, πουλοκέφαλος 7, Πόθος 8.

Tinder Bologna(Μπούρας): Lu 2, Ανδρικόπουλος 2, Αραμπατζόγλου, Καραθανάσης 6, Καραμαλίγκας 7, Μπούρας 5, Πέτσας 5, Αλέξανδρος Παπαπαύλου 2, Αντώνης Παπαπαύλου, Χάσκης 4, Γκεζερλής.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Indians, αλλά και η πολυπληθής παρουσία της Tinder, όσον αφορά το ρόστερ της!