11/11/2021
Bar Χελώνα - - - - - 49 -
Patras Orlando Tragic - - - - - 50 -

This is Bolano's House

Γκρανκιολικό και χιτσκοκικό ήταν το φινάλε μεταξύ BarΧελώνας και Orlando Tragic. Μπορεί οι «χελώνες» να γύρισαν τούμπα το ματς και όλα να έδειχναν ότι θα κερδίσουν, αλλά ο Μπολάνο με 1 τρίποντο buzzer-beater από τα 7 μέτρα έστειλε στο καναβάτσο την αρμάδα του Σπανού και χάρισε την νίκη στην ομάδα του με σκορ 49-50!

Απόλυτα ισορροπημένη ήταν η 1η περίοδος του ντέρμπι (13-13). 1 τρίποντο πέτυχε ο Σταθόπουλος ενώ 2 καλάθια είχε ο Σπανός που συνέχισε που εκεί που σταμάτησε στο προηγούμενο παιχνίδι. 3 καλάθια έβαλε ο main scorer των OT, Λάζαρης ενώ 3 πόντους είχε ο Καπώνης.

Μια διαφορά 3 πόντων δημιούργησε η ομάδα του Orlando στο 2ο δεκάλεπτο που ήταν άκρως ενδιαφέρον. 17-20 ήταν το επιμέρους σκορ. Σειρά στο σκοράρισμα για τις «χελώνες» πήρε ο Χρυσοβέργης με 3 καλάθια ενώ, 4 πόντους πέτυχε ο Σκιαδάς που εμφανίστηκε μετά από καιρό. 6 σερί πόντους με 1 τρίποντο και 1 goal-foul έβαλε ο Μπολάνο και ακολούθησε με 1 τρίποντο Παπαγεωργόπουλος που ήταν και πολύ καλός αμυντικά.

Το τέμπο στο 3ο δεκάλεπο έγινε πολύ αργό. Η κούραση άρχισε να επηρεάζει και τις 2 ομάδες κάτι που μαρτυράει και το «φτωχό» 7-8 της περιόδου. 2 καλάθια ακόμα έβαλε ο Λάζαρης που μάζευε τα ριμπάουντ με το κουτάλι. Στην αντίπερα όχθη, 1 δύσκολο τρίποντο πέτυχε ο Παπαδόπουλος σε 1 γενικά κακό δεκάλεπτο και για τις 2 ομάδες.

Με την διαφορά στους 4 πόντους όλα θα κρίνονταν στην 4η και τελευταία περίοδο. Μπορεί οι «χελώνες» να ήταν πίσω στο σκορ, αλλά με οδηγό τον Λυκούδη (5) κατάφεραν να περάσουν μπροστά. Δυστυχώς όμως για την BarΧελώνα κάποια λάθη έδωσαν την ευκαιρία στους Orlando Tragic να διεκδικήσουν το ματς. Έτσι, ο Μπολάνο στα τελευταία δευτερόλεπτα με 1 τρίποντο από τα 7 μέτρα έκανε το -2, +1 και χάρισε την νίκη στην ομάδα του με buzzer-beater. 49-50 ήταν το τελικό σκορ.

Mvp του αγώνα ήταν ο Άγγελος Μπολάνο με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ (2-2), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη σε 20:03 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Λυκούδης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ (1-5), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 4 λάθη σε 29:37 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η BX είχε 20/51 δίποντα (39,2%), 2/11 τρίποντα (18,2%), 3/11 βολές (27,3%), 39 ριμπάουντ (11-28), 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 20 λάθη. Η ομάδα του Orlando είχε 16/48 δίποντα (33,3%), 3/14 τρίποντα (21,4%), 9/17 βολές (52,9%), 42 ριμπάουντ (11-31), 8 ασίστ, 10 κλεψίματα και 13 λάθη.

BarΧελώνα(Λυκούδης): Χρυσοβέργης 6, Σκιαδάς 8, Λυκούδης 12, Παπαδόπουλος 5, Σινογιώργος 3 (8 ριμπ), Σπανός 8 (10 ριμπ), Σταθόπουλος 3, Σωτηρόπουλος 4.

Orlando Tragic(Καπώνης): Ευσταθόπουλος 2, Καπώνης 6 (9 ριμπ), Γοργίας 2, Κακαβάς 2, Μπολάνο 13, Λάζαρης 14 (7 ριμπ), Παπαγεωργόπουλος 6 (7 ριμπ), Παπαγεωργίου 4, Τασσόπουλος 1.

Τι μας άρεσε: Μα φυσικά το φονικό τρίποντο του Μπολάνο!