08/11/2021
Spartans BC 12 19 17 22 - 70 -
La Bola De Papel 6 16 15 32 - 69 -

This is Spartaaaaa!

Το απόγευμα της Κυριακής στο Basketaki Arena, σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από πολλούς τραυματισμούς για την μία ομάδα και την άλλη να παίζει με τέσσερις για να είναι το ματς στα ίσια, οι Spartans πήραν μία απίστευτη νίκη με buzzer beater του Νίκου Σάσσαρη με 70 – 69.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η La Bola είχε τον έλεγχο με δύο τρίποντα του Σωτηρόπουλου και 4 πόντους του Κοντίνου, ενώ για τους Σπαρτιάτες που είχαν προβλήματα στην επίθεση , ξεχώρισε ο Μπούρας με 4(6-12).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό με καλάθια από Βιδάλη και Τζαναβάρα. Οι Spartans εβγαλαν γρήγορη αντίδραση με την παρουσία του Ζαν Μπατίστ στο παρκέ και με τον Μεντζελόπουλο πρώτο σκόρερ με 5, ισοφάρισαν 16-16. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν την ατυχία να χάσουν ένα παίκτη με αποβολή και δύο με τραυματισμό, με αποτέλεσμα η La Bola με τον Δημητρόπουλο να βάζει 7 πόντους και τον Σωτηρόπουλο ακόμα ένα τρίποντο, να ξεφύγει στο τέλος του ημιχρόνου 22 – 31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σπαρτιάτες έμειναν με τέσσερις παίκτες με τους φιλοξενούμενους να ακολουθούν και να παίζουν κι αυτοί το ίδιο. Για τους γηπεδούχους πάλευαν να κατεβάσουν την διαφορά κυρίως οι Καμπούρης(7) και Μεντζελόπουλος(6), ενώ το εύκολο προβάδισμα για την La Bola διατηρούσαν Δημητρόπουλος, Κοντίνος και Βιδάλης με 6 πόντους έκαστως(37-48).

Οι Spartans μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στην τέταρτη περίοδο, έτρεξαν σερί 13 – 0 με πρώτα βιολιά τους Καμπούρη(5) και Μεντζελόπουλο(6) και πέρασαν μπροστά 50 – 48. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει έναν απίστευτο ρυθμό με τα καλάθια να πέφτουν βροχή. Η La Bola έπαιρνε συνεχώς προβάδισμα στο σκορ με τον Σωτηρόπουλο να πυροβολεί από την περιφέρεια(2) και τον Κοντίνο(8) είναι κυρίαρχος στο ζωγραφιστό. Οι Spartans δεν παράτησαν ποτέ το ματς και με τους Καμπούρη(10) και Αμοργιανό(5) να παίρνουν την ομάδα στις πλάτες τους , έφεραν το ματς στα ίσια (68 – 68) , ένα λεπτό πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Δημητρόπουλος με μία βολή στα δύο δευτερόλεπτα φαινόταν να δίνει την νίκη στην ομάδα του, για να έρθει ο Νίκος Σάσσαρης με Buzzer beater να γράψει το τελικό 70 – 69.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μεντζελόπουλος με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε Παρασκευάς Κοντίνος με 21 πόντους, 15 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Οι Spartans είχαν 21 / 57 δίποντα, 6 / 21 τρίποντα, 10 / 29 βολές, κατέβασαν 62 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Η La Bola είχε 23 / 63 δίποντα, 6 / 22 τρίποντα, 5 / 17 βολές, κατέβασαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.

Spartans(Καμπούρης): Μπακοκοιλιάς, Μπούρας 4(10ρ.), Ζαν Μπατίστ 3, Ν.Σάσσαρης6(12ρ.), Μεντζελόπουλος 24(9ρ.), Καμπούρης 20(10ρ.), Σουρέλης 2, Π.Σάσσαρης, Αμοργιανός 11(13ρ.).

La Bola De Papel(Φλώρος): Δημητρόπουλος 18(6ρ.), Βιδάλης 9(8ρ.), Τζαναβάρας 6(6ρ.), Κοντίνος 21(15ρ.), Μαρινάκης (8 ρ.), Σωτηρόπουλος 15(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Το συγκλονιστικό φινάλε του αγώνα.