14/10/2021
Μπεκρίμ Team - - - - - 35 -
Promitheas Oldschool - - - - - 67 -

This is their house!

Θα μπορούσε κάποιος να πει ότι ο τίτλος του άρθρου είναι κυριολεκτικός σε γενικές γραμμές. Πιο συγκεκριμένα, ο Promitheas Old School αποτελείται από πρώην παίχτες του Προμηθέα Πατρών. Στα πλαίσια της β’ αγωνιστικής του κυπέλλου η Μπεκρίμ Team τα έβαλε με τον POS! Το μας από το 2ο δεκάλεπτο και μετά ήταν μονόπλευρο, καθώς οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν πολύ ορθά στο γήπεδο, δημιούργησαν μια μεγάλη διαφορά και κέρδισαν το 2ο σερί παιχνίδι στο οποίο αγωνίζονται, αυτή την φορά με σκορ 35-67!

Ισορροπημένη ήταν η 1η περίοδος του αγώνα με το σκορ να είναι 10-9 υπέρ των «μπεκρήδων». 8 από τους 10 πόντους της ομάδας του, τους είχε ο Φράγκος. 4 πόντους με 1 τρίποντο είχε ο Νταβλούρος για τον Προμηθέα που άρχισε το παιχνίδι κάπως νωχελικά.

Το γκάζι πάτησαν οι φιλοξενούμενοι στο 2ο δεκάλεπτο του αγώνα. Έχοντας οδηγό τον θηριώδη Πανίτσα, ο Προμηθέας δημιούργησε μια διαφορά 12 πόντων. Στην αντίπερα όχθη, η Μπεκρίμ Team δεν μπόρεσε να αντέξει στην πίεση με άμεσο αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ. 5 πόντους είχε ο Γιαννάτος για το τελικό 17-29 του α’ ημιχρόνου.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και η 3η περίοδος του αγώνα. Σειρά στο σκοράρισμα πήρε για τους φιλοξενούμενους ο Γκορτσίλας με 3 καλάθια, με τον Νταβλούρο να βρίσκεται με 5 από πίσω του. 4 από τους 6 πόντους που πέτυχαν οι «μπεκρήδες» σε αυτό το δεκάλεπτο ανήκαν στον Φράγκο.

Με την διαφορά να βρίσκεται στους 30 πόντους διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν η 4η περίοδος. 7 πόντους έβαλε ακόμα ο Φράγκος που έκανε για ακόμα μια φορά 1 εξαιρετικό παιχνίδι. 5 πόντους έβαλε ο Λαζανάς ενώ τα 4 τρίποντα έφτασε ο Νταβλούρος. Το παιχνίδι έληξε 35-67 με τον Προμηθέα Old School να κλειδώνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου.

Mvp του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Πανίτσας με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ (4-3), 2 ασίστ,1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 22:05 λεπτά αγώνα. Για την Μπεκρίμ ξεχώρισε ο Θοδωρής Φράγκος με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ (0-7), 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη σε 37:32 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η Μπεκρίμ Team είχε 10/37 δίποντα (27%), 4/23 τρίποντα (17,4%), 3/5 βολές (60%), 35 ριμπάουντ (4-31), 5 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 15 λάθη. Ο Promitheas Old School είχε 21/46 δίποντα (45,6%), 6/23 τρίποντα (26,1%), 7/15 βολές (46,7%), 51 ριμπάουντ (12-39), 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 12 λάθη.

Μπεκριμ Team(Παπαγεωργίου): Παϊρής 2 (8 ριμπ), Τσερκέζης (7 ριμπ), Παπαγεωργίου, Γιαννάτος 8, Φράγκος 19 (7 ριμπ), Κοτσίρης 4, Κυριακόπουλος 2.

Promitheas Old School(Λιόλιος): Ταπεινός 10, Λιόλιος 4, Λεονάρδος 2, Κλαουδάτος 7 (9 ριμπ), Γκορτσίλας 8 (7 ριμπ), Νταβλούρος 15 (9 ριμπ), Πανίτσας 13 (7 ριμπ), Λαζανάς 8.

Τι μας άρεσε: Η ποιότητα του POS και το κλίμα του αγώνα!