22/01/2024
Reload 13 14 20 18 - 65 -
ThunderDogs 19 16 11 26 - 72 -

Θέλουν να μείνουν οι TbunderDogs!

Τεράστια νίκη πήραν χθες το βράδυ στο Athens Sports Hall οι ThunderDogs, καθώς για την 17η αγωνιστική της Elite League by Betsson κέρδισαν τους Reload με 65-72 και απομακρύνθηκαν περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού!

Εξαιρετική εκκίνηση έκαναν στο παιχνίδι οι ThunderDogs, καθώς με δύο τρίποντα του Σέργη, 5 πόντους του Καραδολάμη και βοήθειες των Παπαγεωργίου - Συγλέτου, προηγήθηκαν με 9-17 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 13-19. Ο Γιαννιούδης με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 4 είχε ο Λουφόπουλος και 2 ο Δρακάκης.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκαν μέχρι και στο +10, 13-23, και τελικά με 7 νέους πόντους του Καραδολάμη και νέο τριποντάκι του Παπαγεωργίου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 27-35. Τους Reload κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Λουφόπουλου και τα τρίποντα των Σαραντόπουλου - Δούρου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Περιβολάρη έσφιξε την άμυνά της και με 7 ακόμη πόντους του Λουφόπουλου, 7 του Δούρου και 4 του Γιαννιούδη, προσπέρασε με 47-46! Ο Αγγελόπουλος με 6 πόντους μέσα από το ζωγραφιστό και ο Συγλέτος με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 47-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ThunderDogs, αν και είδαν τον αντίπαλο να προηγείται με 52-46, κατάφεραν με μεγάλα σουτ των Καραδολάμη, Παπαγεωργίου και Συγλέτου να φτάσουν στην σπουδαία νίκη με 65-72. Για τους Πειραιώτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Δρακάκης και Δούρος με 7 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/9 βολές, 18/62 δίποντα και 7/25 τρίποντα. Πήραν 63 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/11 βολές, 14/46 δίποντα και 12/35 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 5 τάπες.

Πολυτιμότερος των Reload ο Δρακάκης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές και 5/15 δίποντα. Μάζεψε 26 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 1 λαθάκι και είχε 3 τάπες. Betsson MVP των ThunderDogs ο Αγγελόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 3/7 δίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, είχε 5 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Reload (Περιβολάρης): Γιαννιούδης 16 (2), Δούρος 15 (3), Θεοδωρόπουλος, Ορέστης, Καραγκούνης, Λουφόπουλος 18 (1), Σαραντόπουλος 3 (1), Δρακάκης 13

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Αγγελόπουλος 8, Γιακιντζής, Καραδολάμης 23 (3), Κασπαριάν 1, Πέππας Α. 2, Πέππας Γ. 4, Παπαγεωργίου 14 (4), Σέργης 6 (2), Συγλέτος 14 (3)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε των ThunderDogs!