02/02/2022
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 15 14 12 12 - 53 -
Aladalon 18 11 19 19 - 67 -

Την… ματσάρα η Aladalon!

Σε ένα παιχνίδι που μας κράτησε σε… εγρήγορση για 40 λεπτά, η Aladalon επικράτησε του Αρισταίου με τελικό σκορ 53-67 και συνέχισε την εξαιρετική φετινή της πορεία στην Development.
Οι δύο παρέες ξεκίνησαν… φουριόζες τον αγώνα, με τον ρυθμό να είναι γρήγορος και το σκορ υψηλό, με Παούρη και Μιχαηλίδη να ξεχωρίζουν και την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 15-18 με το παιχνίδι να φαίνεται από νωρίς συναρπαστικό!
Η ένταση ανέβηκε, οι φάσεις έγιναν ακόμη πιο δυνατές και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να χτυπήσουν σε πρώτο χρόνο εκμεταλλευόμενες τα γρήγορα πόδια των Σουβλέρη, Μιχαηλίδη και Τούντα, Βαλερά με το ημίχρονο να κλείνει στο 29-29, με το πάθος να ξεχωρίζει!
Ο Βασίλης Παούρης συνέχισε με καλάθι  την εξαιρετική παρουσία του πρώτου ημιχρόνου, με την Aladalon όμως να είναι σοβαρή και… μετρημένη, ο έλεγχος του αγώνα πέρασε στην παρέα του Σουβλέρη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε κάθε… κενό στην άμυνα του Αρισταίου και οδήγησε την ομάδα του στο 41-48 μπροστά.
Ένα γρήγορο σερί από τους φιλοξενούμενους ανέβασε τη διαφορά στους 18 πόντους (41-59), με το παιχνίδι να παίρνει την τελική του εικόνα, με την Aladalon να είναι καλύτερη και να φτάνει δίκαια στο ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 53-67.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Μιχαηλίδης με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 4 λάθη. Από Αρισταίο ξεχώρισε ο Βασίλης Βαλεράς με  19 πόντους, 9 ριμπάουντ, μια ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 16/48 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 6/14 βολές, 38 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 12 κλεψίματα και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/48 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 15/24 βολές, 50 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 12 κλεψίματα, 8 (!) κοψίματα και 16 λάθη.
Αρισταίος (Δεμένεγας) : Ρουσουνέλος, Τούντας 9, Βρεττός, Ψημίτης 2, Βαλεράς 19, Κοζαδίνος, Παναγιωταράκος 6, Παούρης 17.
Aladalon (Μιχαηλίδης) : Κουμουνδούρος 3, Μένεγας 8 (13 ριμπ.), Μιχαηλίδης 16 (14 ριμπ.), Σουβλέρης 18, Μελανοφρύδης 9, Βαγγέλης 13, Κτενίδης.
Τί μας άρεσε: Το πάθος και η θέληση για τη νίκη!