06/07/2020
Brothers United 8 11 11 22 - 52 -
Πήγασος 11 18 10 9 - 46 -

Την νίκη οι Brothers United, στα Playoff ο Πήγασος!

Οι Brothers United, ανεβάζοντας την απόδοσή τους στο τέταρτο δεκάλεπτο πήραν την νίκη με 52-46 κόντρα στον Πήγασο, ο οποίος όμως θα διεκδικήσει την άνοδο του στην Master League, μέσω των μπαράζ ανόδου.
Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι δεν είχε βρει ρυθμό, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και νευρικές. Ο Πήγασος, ήταν στα σημεία καλύτερος και προηγήθηκε με 11-9 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Σταυρόπουλος, σε αυτό το σημείο, έβαλε 3 πόντους με 1 τρίποντο, ενώ για τους «πράσινους», 4 πόντους έβαλε ο Πίττος.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πήγασος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του. Με το δίδυμο Λεγάκη-Κατινάκη να σημειώνει 12 πόντους, η ομάδα του Ρόκκα, έτρεξε ένα επιμέρους 18-11 και προηγήθηκε με 27-19 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για την παρέα του Καράμπελα, από 3 πόντους με 1 τρίποντο σημείωσαν οι Αβούρης και Ελέζογλου.
Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν καρμπόν σαν το πρώτο. Οι ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες, κάνοντας αρκετά λάθη. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 11-10 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ των Brothers United. Πίττος από την μία με 4 πόντους και Ξυριδάκης από την άλλη με επίσης 4, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Brothers United έκαναν την ολική ανατροπή. Ελέζογλου, Πίττος, Αβούρης και Καλαματιανός ήταν ηγέτες στο σκοράρισμα και έτσι οι «πράσινοι» έκλεισαν την χρονιά με νίκη, αφού επιβλήθηκαν με 52-46. Για τον Πήγασο, 6 πόντους έβαλε ο Ξυριδάκης.
MVP του αγώνα ψηφίστηκε ο Θανάσης Πίττος με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μανώλης Λεγάκης με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 6 λάθη.
Συνολικά οι νικητές είχαν 17/67 εντός πεδιάς, 7/26 τρίποντα και 11/19 ελεύθερες βολές. Πήραν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, ο Πήγασος είχε 19/57 εντός πεδιάς, 2/11 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 7 φορές την μπάλα κι έκανε 22 λάθη.
Brothers United (Καράμπελας): Κουφαλιώτης, Πίττος 9, Αβούρης 11, Ελέζογλου 11, Καλαματιανός 7, Καράμπελας 7, Αρχοντουλάκης 5, Καμπάκης 2.
Πήγασος (Ρόκκας): Νικάς 6, Μαγερόπουλος, Πάντας 3, Σταυρόπουλος 3, Κατινάκης 11, Λεγάκης 11, Ξυριδάκης 12
Τι μας άρεσε: Η καταπληκτική εμφάνιση των Brothers United στο τέταρτο δεκάλεπτο!
Τι δεν μας άρεσε: Κάποιες μικροεντάσεις που υπήρχαν!