14/07/2020
Los Abeles Fakers 9 20 14 7 - 50 -
Athens Bucks 19 13 2 10 - 44 -

Την νίκη οι Fakers την πρόκριση οι Bucks!

Την Δευτέρα το βράδυ 13 Ιουλίου στο γήπεδο του Enersize, οι Los Abeles Fakers πάλεψαν για την ανατροπή, πήραν τη νίκη με 44-50 αλλά η πρόκριση κατέληξε στους Athens Bucks που υπερασπίστηκαν το + 14 το πρώτου αγώνα.

Δυνατά μπήκαν οι Bucks στο πρώτο πεντάλεπτο , δέχτηκαν μόνο ένα τρίποντο από τον Φωτεινό, ενώ στην επίθεση με Σπυριδώνη, Φωτεινό(4) και Δανιά να σκοράρουν πήραν γρήγορα προβάδισμα με 10 – 3. Στη συνέχεια οι πράσινοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με Κωνσταντίνου, Βογιατζή και Μαυρακάκη, όμως οι γηπεδούχοι με Φωτεινό και Γιουρνά να πετυχαίνουν από 4 πόντους διαμόρφωσαν το 19 – 9.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Fakers να πετυχαίνουν 6 γρήγορους πόντους με Τσιφτσή(4) και Δαμία για να σπάσει το σερί τους ο Κικάκης με δίποντο (21 – 15). Με το ίδιο τέμπο συνέχιζα να κυλάει το ματς. Οι φιλοξενούμενοι κυρίως με Βογιατζή(6)και Αντωνάκη(6) προσπαθούσαν να φέρουν στα μέτρα τους το ματς, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Bucks με Κουτσιάνα(4)και Σπυριδώνη(5) να είναι οι πρωταγωνιστές διατηρούσαν προβάδισμα 32-29.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους Athens Bucks που πέτυχαν μόνο ένα καλάθι με τον Κουτσιάνα, με αποτέλεσμα οι Los Abeles Cakers που ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους με τον Βογιατζή να κάνει πράγματα και θαύματα με 12 πόντους και δίποντο του Κωνσταντίνου πήραν διάφορα εννιά πόντων (34 – 43.).

Το μομέντουμ έδειχνε δεξιά όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο και με Γιουρνά, Φωτεινό και Σπυριδώνη μείωσαν 40 – 45. Οι Fakers απάντησαν άμεσα και με τρίποντο του Μαρίνου και δίποντο του Βογιατζή έδειχναν ικανοί να ανατρέψουν την διαφορά αλλά η κούραση τους κατέβαλε και κάπου εκεί έσβησαν. Οι Bucks με βολές από Σπυριδώνη και Γιουρνά μείωσαν στο τελικό 44 – 50 που τους έδωσε την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Βογιατζής με 26 πόντους , έχοντας 2/6 βολές, 9/15 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Κατέβασε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Συνολικά οι Bucks είχαν 3/19 τρίποντα, 10/37 δίποντα, 15/27 βολές, 43 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 9 κλεψίματα,1 block και 9 λάθη. Οι Fakers είχαν 4/20 τρίποντα, 17/47 δίποντα, 4/14 βολές, 44 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 block και 11 λάθη

Athens Bucks (Γκορίτσας): Κουτσιανάς 2, Γκορίτσας 2, Σπυριδώνης 13(1), Δανιάς 3(1), Γιουρνάς 10, Κικάκης 2, Φωτεινός 12(1).

Los Abeles Fakers(Μαυρακάκης): Τζαφέρης, Τσιφτσής 4, Κωνσταντίνου 4, Δαμίας 4, Αντωνάκης 3, Βογιατζής  26(2), Ηρειώτης 3(1), Φωτεινός 3(1), Μαυρακάκης 3.

Τι μας άρεσε: Η πίστη που έβγαζαν οι Fakers για ανατροπή αλλά και η σιγουριά των Bucks.Η πίστη που έβγαζαν οι Fakers για ανατροπή αλλά και η σιγουριά των Bucks.