30/10/2022
Most Wanted 18 15 17 9 - 59 -
Miami Heets 12 10 12 22 - 56 -

Την νίκη οι Most Wanted, τις εντυπώσεις οι Miami Heets!

Στη Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Evolution League, οι Most Wanted πέτυχαν μια δύσκολη και συνάμα σπουδαία νίκη, καθώς μετά από ένα συγκλονιστικό τέταρτο δεκάλεπτο επιβλήθηκαν των Miami Heets με σκορ 59-56.

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι με τον Ταγματάρχη να ηγείται των προσπαθειών τους πήραν το προβάδισμα(8-10). Στη συνέχεια το τρίποντο του Μπλιθικιώτη έβαλε μπροστά τους Most με βραχεία κεφαλή(11-10), ενώ με ένα επιμέρους 7-2 έκλεισαν τη περίοδο στο +6(18-12). Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Καραμασιώτη σε αυτό το διάστημα αναδείχθηκε ο Μπλιθικιώτης με 6 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ταγματάρχης πέτυχε 5.

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι με όπλο το πρέσινγκ σε όλα τα μήκη και πλατύ του παρκέ της Basketaki Arena πέτυχαν 7 αναπάντητους πόντους(25-18). Στη συνέχεια άνοιξε η διαφορά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση και οι Most Wanted βρέθηκαν ακόμα και στο +13(30-17). Το ημίχρονο τελικά έκλεισε στο  33-22 υπέρ της ομάδας του καραμασιώτη.

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, έκλεψαν μπάλες, χτύπησαν τον αντίπαλο στο ανοιχτό γήπεδο και εκτόξευσαν την απόσταση στους 22 πόντους (44-24). Το τέλος της προτελευταίας στροφής βρήκε τους Most Wanted στο +16(50-34). Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Αναγνώστης πέτυχε 6 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Δρίτσας .

Το τελευταίο δεκάλεπτο άπαντες στο κλειστό της Basketaki Arena πίστεψαν πως θα αποτελούσε μια τυπική διαδικασία όσον αφορά τον νικητή αναμέτρησης. Ωστόσο οι παίκτες του Ξενοφών Σαμιού είχαν άλλη άποψη. Με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα και τις εύκολες διεξόδους που έβρισκαν προς το καλάθι, μείωσαν στους 2(58-56). Οι Heets φάνηκαν έτοιμοι να κλέψουν σπουδαία νίκη, όμως η μπάλα δεν τους έκανε το χατήρι να στείλουν το ματς στην παρατάση και τελικά γνώρισαν την ήττα με 59-56, κλέβοντας όμως τις εντυπώσεις!

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιώάννης Κάλας με 5 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Πάνος Δρίτσας είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα .

Οι Most Wanted είχαν 14/34 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 10/23 βολές, 42 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 12 κλεψίματα και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 20/47 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 10/17 βολές, 39 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 16 λάθη .

Most Wanted(Καραμασιώτης): Αναγνώστης 10, Διονυσόπουλος 7, Κάλας 5, Καραμασιώτης 9, Κωνσταντίνου 1, Μιτζέλος, Μπλιθικιώτης 7, Νικολάου, Πίκουλης 8, Παπαδόπουλος 12 .

Miami Heets(Σαμιός) : Δεντάκης 2, Δρίτσας 16, Λορέτζος 3, Μαρινάκης 9, Πίτουλης 15, Ταγματάρχης 5, Τζουβανάκης 6 .