04/12/2023
Gangsters 16 17 24 13 - 70 -
Tripodiakos 14 15 12 10 - 51 -

Θριαμβευτές οι Gangsters που «φιγουράρουν» στη κορυφή!

Στους Gangsters πήγε το ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Master League, καθώς η ομάδα των Βρύλλη-Κεχρή επικράτησε του Tripodiakou με 70-51. Οι Gangsters συνεχίζουν την ξέφρενη πορεία τους στο πρωτάθλημα, καθώς μετρούν πλέον 8 νίκες και καμία ήττα μέχρι τώρα, «φιγουράροντας» στη 1η θέση του 2ου ομίλου! Ο Tripodiakos στο πρώτο ημίχρονο το πάλεψε αρκετά, όμως στο δεύτερο το ματς του ξέφυγε και έτσι δεν γλίτωσε την 3η ήττα της σεζόν (6-3).

Πιο αναλυτικά, ο Μαυράκης ξεκίνησε «ζεστά» πίσω από τα 6,75 και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 3-8. Ο Νιφόρας ανέλαβε δράση και με σερί καλάθια έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 10-8 και παρά το γεγονός πως ο Tripodiakos πέρασε ξανά μπροστά, οι Gangsters ήταν εκείνοι που τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 16-14.

Γραφιαδέλλης και Νιφόρας από τη μία, Καψής και Σαρλής από την άλλη ήταν αρκετά δραστήριοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να παραμείνουν κοντά (28-27). Οι Gangsters πήραν και πάλι τα «ηνία», με Σαΐτη και Νιφόρα να είναι αποτελεσματικοί και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να δείχνει 33-29.

Για πρώτη φορά στο ματς οι γηπεδούχοι απομακρύνθηκαν στο +10(39-29), μία διαφορά που κράτησαν μέχρι τα μέσα της περιόδου. Λεπτό με λεπτό η ψυχολογία των Gangsters γινόταν όλο και καλύτερη, με Νιώτη, Γραφιαδέλλη και Τσιάτσιο να δίνουν πλέον «αέρα» 16 πόντων στην ομάδα τους, η οποία προηγήθηκε 57-41 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Νιώτης κράτησε σε υψηλά επίπεδα την επιθετική λειτουργία των γηπεδούχων, που έφτασαν στο 61-43. Ο Νίκας, από την άλλη πλευρά, προσπαθούσε να μειώσει κάπως την απόσταση, όμως ο Νιώτης δεν άφηνε το… πόδι από το «γκάζι». Κάπως έτσι οι Gangsters έφτασαν τελικά στη νίκη με το 70-51 να τους δίνει ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Νιφόρας με 22 πόντους, 1 κλέψιμο, 1 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τον Tripodiako ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Νίκας με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 μπλοκ.

Οι Gangsters είχαν 19/38 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 11/17 βολές, 30 ριμπάουντ, 10 ασίστ, αλλά και 14 κλεψίματα, 18 λάθη και 3 μπλοκ. Ο Tripodiakos μέτρησε 11/30 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 17/28 βολές, 41 ριμπάουντ, όπως και 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 23 λάθη και 2 μπλοκ.

Gangsters (Βρύλλης-Κεχρής): Αφουξενίδης 2(5ρ.), Γραφιαδέλλης 8(3ρ.), Καραμποΐκης 8, Μακρής, Μαρκόπουλος 1(1ρ.), Νιφόρας 22(1ρ.), Νιώτης 17(6ρ.), Σαΐτης 2(4ρ.), Τσιάτσιος 10(4ρ.)

Tripodiakos (Αλεξανδρής): Γαλανόπουλος 2(9ρ.), Δημητρακόπουλος, Θεοδωρικάκος 4(5ρ.), Καλδής 2(3ρ.), Καφούνης 1(2ρ.), Καψής 7(7ρ.), Μαυράκης 9(9ρ.), Νίκας 20(3ρ.), Σαρλής 6(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν και οι δύο ομάδες στο παρκέ.