17/12/2023
Gran Camaria 23 14 12 11 4 64 -
Indians 10 18 17 15 12 72 -

Θριάμβευσαν στο έξτρα πεντάλεπτο οι Indians!

Ένα ματς που και οι δύο ομάδες έδειξαν να το θέλουν πολύ είδαμε την Κυριακή 17 Δεκεμβρίου στο ΓΣΠ, με τους Indians να είναι εκείνοι που πήραν τελικά τη νίκη στο έξτρα πεντάλεπτο με 64-72 επί των Gran Camaria. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα, όμως στο φινάλε η ομάδα του Αλέξανδρου Μηνά ήταν εκείνη που πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και έφτασε στο 8-2. Τα Camaria του Αθανασίου, από την άλλη, «λύγισαν» στη παράταση και τελικά δεν γλίτωσαν τη 3η ήττα τους στην Evolution League (8-3).

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πρωταγωνίστησαν και βρέθηκαν να προηγούνται με 15-2. Ο Μπαλτάς με δικό του τρίποντο έβαλε τέλος σε αυτή τη μεγάλη αδράνεια της ομάδας του (15-5), ωστόσο τα Gran Camaria πήραν σκορ από διαφορετικούς παίκτες και η διαφορά έμεινε διψήφια στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, όταν το σκορ έγραφε 23-10.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν καλές συνεργασίες στην επίθεση, με τον Δερμιτζάκη να είναι ιδιαίτερα απειλητικός και να βρίσκει εύκολα λύσεις. Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 32-18. Ο Μπακάλης από την άλλη πλευρά πήρε πάνω του προσπάθειες και σε συνεργασία με τον Πουλοκέφαλο έριξαν την απόσταση στους 8 πόντους (33-25). Χρυσίνας και Σγουρίδης δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν κι άλλο και έτσι το δεύτερο δεκάλεπτο τελείωσε στο 37-28.

Το σκηνικό έμεινε ίδιο στις αρχές της τρίτης περιόδου, όμως όσο τα λεπτά περνούσαν τόσο ανέβαιναν οι Indians. Ο Μπακάλης κράτησε σε υψηλά επίπεδα την απόδοσή του, ενώ ο Ελευθεριάδης έφερε λύσεις πίσω από τα 6,75 ώστε οι φιλοξενούμενοι να πλησιάσουν στους 4 πόντους (49-45), γεγονός που έφερε την ψυχολογία στο μέρος τους.

Οι Indians εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ που είχαν στο σημείο εκείνο και έφτασαν στο προσπέρασμα, όταν ο Πουλοκέφαλος έγραψε το 50-51. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και έτσι πήγε μέχρι το τέλος. Τα… μπρος-πίσω στο προβάδισμα ήταν αρκετά και τα πάντα θα κρίνονταν στις τελευταίες φάσεις. Ο Κουντούρης με δύο βολές έκανε το 60-58, ωστόσο ο Πολύζος είχε απάντηση και το 60-60 έστειλε το ματς στην παράταση.

Τα Gran Camaria έδειξαν πως δεν μπορούσαν να διαχειριστούν το έξτρα πεντάλεπτο και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να κάνουν ένα μικρό ξεπέταγμα. Μητσάκος και Πουλοκέφαλος έκαναν ένα σερί 0-6 για το 60-66, ενώ ο Πέργουλης με τρίποντο κράτησε την ομάδα του στο ματς με τρίποντο (63-66). Ο Ελευθεριάδης, όμως, απάντησε με το ίδιο «νόμισμα» για το 63-69. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν καλύτερη μοίρα, αν δεν ήταν τόσο άστοχοι από τη γραμμή των βολών, ωστόσο οι Indians κράτησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους και έφτασαν στη νίκη με 64-72.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στυλιανός Μπακάλης με 16 πόντους, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 ριμπάουντ. Από τα Gran Camaria ξεχώρισε ο Φώτης Πέργουλης με 20 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα Gran Camaria μέτρησαν 20/46 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 15/37 βολές, 44 ριμπάουντ, όπως και 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 17 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Indians είχαν 19/46 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 13/22 βολές, 40 ριμπάουντ, αλλά και 14 ασίστ, 11 κλεψίματα, 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Gran Camaria (Αθανασίου): Γουναρίδης 1(1ρ.), Δερμιτζάκης 11(10ρ.), Ζαλακώστας Γ. 14(4ρ.), Ζαλακώστας Ν., Κουντούρης 6(7ρ.), Μαρίνος, Πέργουλης 20(10ρ.), Παπάζογλου, Σγουρίδης 5(6ρ.), Τσακανίκας, Χρυσίνας 7(4ρ.)

Indians (Μηνάς): Βασσάλος 7(16ρ.), Ελευθεριάδης 13(3ρ.), Ζήσης, Μαμάκος, Μητσάκος 6(3ρ.), Μπακάλης 16(1ρ.), Μπαλτάς 4(2ρ.), Μπαρδής, Πολύζος 18(3ρ.), Πουλοκέφαλος 8(10ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πόσο πάλεψαν και οι δύο ομάδες για τη νίκη.