N.A. 99ers 17 20 10 15 - 62 -
Valhalla Phantoms 11 14 13 5 - 43 -

Θριαμβευτές οι 99ers!

Το 8/8 στην Development League έκαναν οι 99ers, καθώς ξεπέρασαν σχετικά εύκολα το εμπόδιο των Valhalla Phantoms στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι , αφού με τρίποντα του Δημάδη και δίποντα των Καθάριου, Παντελίδη και Μερμίγκη προηγήθηκαν με 17-11. Για τους φιλοξενούμενους οι Κότσιρας και Κρινής ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Η ομάδα του Καζάκου συνέχισε να παίζει ωραίο μπάσκετ και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με την είσοδο του Κίτσου και την σταθερά καλή απόδοση των Μερμίγκη και Κοκκίνη "έχτισε" διψήφια διαφορά (37-25). Οι αμυντικές ικανότητες του Τσινιόκα και τα συνεχόμενα καλάθια του Κρινή δεν ήταν αρκετά για τους φιλοξενούμενους που έχασαν την επαφή με το σκορ και βρέθηκαν σε δυσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Με ρεσιτάλ του Κρινή η διαφορά έπεσε στους 6 στο τρίτο δεκάλεπτο και το παιχνίδι πήρε "φωτιά". Οι 99ers που έμειναν για αρκετή ώρα χωρίς καλάθι, κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση και δια χειρός Κίτσου διαμόρφωσαν το υπέρ τους 47-38 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων δεν είχε συνέχεια κι έτσι το τέταρτο δεκάλεπτο είχε τυπική διαδικασία. Οι 99ers όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα αλλά το διεύρυναν κιόλας, φτάνοντας στη νίκη με το εντυπωσιακό 62-43. Η ομάδα του Γεωργακά παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών και γνώρισαν βαριά ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μερμίγκης με double double και 13 πόντους (6/9 δίποντα, 1/3 βολές, 12 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/43 δίποντα, 6/21 τρίποντα και 8/14 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/49 δίποντα, 0/12 τρίποντα και 7/16 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

N.A 99ers (Καζάκος): Ασημομύτης 3 (1), Δημάδης 13 (3), Κίτσος 12 (1), Καζακος, Κοκκίνης 3 (1), Μελέτης 2, Μερμίγκης 13, Παντελίδης 6, Παπαπέτρος 4

Valhalla Phantoms (Γεωργακας): Γεωργακάς, Δρόσος 4, Κόκολας, Κρινής 24, Κότσιρας 6, Μπασαδήμας, Νικολάου, Παπαϊωάννου, Τσινιόκα 4, Φλάκας 5