15/04/2024
Τεμπελχανάδες 12 16 9 12 - 49 -
Flying Circus 14 7 16 10 - 47 -

Το θρίλερ στους Τεμπελχανάδες!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν οι Τεμπελχανάδες στον όγδοο όμιλο της Summer Development League, καθώς μετά από ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές λύγισαν στο φινάλε τους Flying Circus με 49-47 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Flying Circus στο ματς, καθώς με τρίποντο του Γκέκα, 3 πόντους του Ζαχαρόπουλου και καλάθια των Πιπιλή - Λαγκάδα, προηγήθηκαν με 3-10 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 5 πόντους του Φραγκογιάννη και τρίποντο του Καραγεώργου, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 10-10. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 12-14, με τον Κάκια να πετυχαίνει 4 συνεχόμενους πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο οι Τεμπελχανάδες έσφιξαν την άμυνά τους και με 7 πόντους του Καλαϊτζάκη και 5 του Ανδρικόπουλου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 28-21. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τον Γκέκα να βάζει το δεύτερο τριποντάκι του και τους Ζαχαρόπουλο - Κάκια να συνδράμουν από 2 πόντους έκαστος.

Με 5 ακόμη πόντους του Φραγκογιάννη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η παρέα του Ανδρικόπουλου έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 37-25, 5:00 για την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Στο υπόλοιπο του τρίτου δεκαλέπτου το συγκρότημα του Πιπιλή έκανε την αντεπίθεσή του και με 8 πόντους του Ζαχαρόπουλου και 4 του Κάκια, ισοφάρισε σε 37-37, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Flying Circus συνέχιζε την αντεπίθεσή του και με 5 πόντους του Κάκια και 3 του Ζαχαρόπουλου, προσπέρασε με 42-46! Ωστόσο, οι Τεμπελχανάδες ήταν καλύτεροι στο φιβαλε και με μεγάλα σουτ των Καλαϊτζάκη, Φραγκογιάννη και Γκούμα, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 49-47!

Betsson MVP των Τεμπελχανάδων ο Καλαϊτζάκης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 3/8 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Flying Circus ο Ζαχαρόπουλος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/5 βολές και 7/16 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ.

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος): Καλαϊτζάκης 11 (1), Φωτίου, Γκούμας 9, Δημαράς 4, Ανδρικόπουλος 5 (1), Καραγεώργος 5 (1), Φραγκογιάννης 15 (1)

Flying Circus (Πιπιλής): Κάκιας 12, Γκέκας 6 (2), Ασημακόπουλος 3 (1), Ζαχαρόπουλος 16, Λαγκάδας 4, Πιπιλής 6

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα!