28/12/2023
Intercity BC 17 18 16 14 - 65 -
Ναυάγια 23 14 9 16 - 62 -

Θρίλερ = Intercity!

Τα δραματικά ματς και οι νίκες στο τέλος, είναι το ψωμάκι της φετινής Intercity και η αρμάδα του Γιώργου Μπαλαφούτη επικράτησε για ακόμα μία φορά στις λεπτομέρειες απέναντι στα Ναυάγια με 65 – 62, κλείνοντας το 2023 στην δεύτερη θέση του δεύτερου ομίλου της Development .

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν απολαυστικό, με τις δύο ομάδες να παίζουν όμορφο και ελεύθερο μπάσκετ και τα Ναυάγια να κρατούν προβάδισμα με 17 – 23.Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε τρομερή κατάσταση την τριάδα Καραβασίλη(8), Θωμά(6) και Καραμπεσίνη(6) που τα πήραν από το χεράκι στην επίθεση, ενώ για την Ιντερσίτι που σκόραρε κι αυτή εύκολα αλλά έτρωγε εύκολους πόντους στην άμυνα, ξεχώρισαν Νικολάου με 6 και Μπαλαφούτης με 5 πόντους αντίστοιχα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ξεκίνησε με την Ιντερσίτι να μπαίνει με σπασμένα τα φρένα και με τον Σταματόπουλο μπροστάρη με 6 πόντους, ανέτρεψε το σκορ και πέρασε μπροστά με 31 – 25. Μετά το πεντάλεπτο, τα Ναυάγια ισορρόπησαν το ματς και με τον Καραβασίλη να ξεκινάει την αντεπίθεση με δύο ακόμα τρίποντα και τον Νέζη να βάζει ακόμα ένα, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 35 – 37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά της Ιντερσίτι να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σταματόπουλο με 4 πόντους και άψογη οργάνωση και τους Μπαλαφούτη με 6 και Νικολάου με 5 πόντους να οδηγούν την επίθεση, πήρε την πρωτοπορία με 51 – 46. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, τα άστοχα Ναυάγια που πήγαιναν σε πολύ βιαστικές επιθέσεις, είχαν μόνο τον Θωμά να ξεχωρίζει με 5 πόντους.

Μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου, Σταματόπουλος(4) και Νικολάου (5) κρατούσαν μπροστά τους γηπεδούχους, με τα Ναυάγια να απαντούν με Καριατλή(4) – Καραμπεσίνη(4) και με τον καυτό Καραβασίλη να σκοράρει ακόμα δύο φορές από τα 6.75, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια(60-60). Μπαίνοντας στην τελική ευθεία του αγώνα, ο Νικολάου συνέχισε να τραβάει το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων, με τον Καραβασίλη να αστοχεί σε σουτ στα 10 δευτερόλεπτα και τον Σπαή στην εκπνοή να διαμορφώνει το τελικό 65 – 62.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Νικολάου 24 πόντους, 21 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Καριατλής με 6 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Η Intercity είχε 26 / 51 δίποντα, 1 / 6 τρίποντα, 10 / 20 βολές, κατέβασε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 7 λάθη. Τα Ναυάγια είχαν 17 / 38 δίποντα, 9 / 36 τρίποντα, 1 / 11 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 4 λάθη.

Intercity (Μπαλαφούτης): Αργυριάδης 4, Μπαλαφούτης 11, Νικολάου 24(21ρ.), Σπαής 4, Σταματόπουλος 16(8ρ.), Σταυρόπουλος 6.

Ναυάγια(Καραβασίλης): Ανδριγιανάκης 5, Γιοβάνης 2, Θωμάς 13(12ρ.), Καραβασίλης 20, Καραμπεσίνης 11, Καριατλής 6(8 ασίστ), Νέζης 3, Χρονόπουλος 2.

Τι μας άρεσε: Το ενδιαφέρον που είχε ο αγώνας μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο και η ευστοχία των ηττημένων από την περιφέρεια.