08/01/2023
Peristeri Trelleborg 14 21 11 11 - 57 -
Μίνωες 8 9 12 10 - 39 -

Της πάει το 2023 της Peristeri Trelleborg!

Η Peristeri Trelleborg  πήρε την δεύτερη νίκη της με την νέα χρονιά, αυτή τη φορά επικρατώντας απέναντι στους Μίνωες, με τελικό σκορ 57-39.

Στην πρώτη περίοδο η Trelleborg με τον Δαλέζα Δημήτρη και τον Τύρο να έχουν από 4 πόντους, έδωσε ρυθμό στο παιχνίδι, κλείνοντας το δεκάλεπτο με το υπερ της 14-8. Οι Μίνωες, με τον Παπαστάμο να ξεχωρίζει, προσπαθούσαν να βρουν καλύτερες επιθετικές λύσεις προς το αντίπαλο καλάθι .

Στην δεύτερη περίοδο η Trelleborg συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Με άμυνα από ατσάλι και κλείνοντας τισ διεξόδους στους αντιπάλους τους έφτασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (35-17). Οι Μίνωες είχαν πάθει ολικό πατατράκ στην επίθεση και φόρτωσαν τους αντιπάλους τους με μόλις 9 πόντους στην δεύτερη στροφή.

Στην τρίτη περίοδο η Trelleborg διατηρούσε με ψυχραιμία την διαφορά που είχε χτίσει, φτάνοντας το σκορ στο 46-29. Οι Μίνωες συνέχισαν να βρίσκονται σε  black out, χωρίς να μπορούν να βγάλουν την απαιτούμενη ενέργεια που χρειαζόντουσαν.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία στροφή, με τους "Περιστεριώτες" να φτάνουν στην δεύτερη νίκη τους στο νέο έτος  με τελικό σκορ 57-39 .Οι Μίνωες "πληγώθηκαν" από την κακή επιθετική τους συγκομιδή και βρέθηκαν τελικά με το κίτρινο φύλλο αγώνα.

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δαλεζας  Δημητρης με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ  και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Βασίλης Παπασταμος  είχε 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, και 1 κλέψιμο .

Η  Peristeri Trelleborg είχε 20/40 δίποντα, 5/9 βολές, 42 ριμπάουντ, 4/23 τρίποντα , 12 ασίστ και   12 κλεψίματα, ενώ οι Μίνωες είχαν 13/34δίποντα, 3/16 τρίποντα, 4/6 βολές, 34 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλεψίματα.

Peristeri Trelleborg (Τάτσης):  Βαγενας 7(1) , Δρακόπουλος 4, Δαλέζος Δ. 14, Δαλέζος Σ. 10(2), Τύρος 15(1), Παύλου 5 , Τσίντζας 2.

Μίνωες (Παπαστάμος): Μαρκος 9 , Βλάχος 9(3) , Παπαστάμος 10 , Τερζακης 1, Μπαχάς 2, Γκατζιάς 4,  Αλεξόπουλος Α. 4.

Τι μας άρεσε : Οι συνεργασίες των "Πορτοκαλί" σε άμυνα και επίθεση!