25/10/2019
Slam Ducks 7 4 21 14 - 46 -
Skroutz 9 15 21 9 - 54 -

Θύμισε λίγο Skroutz στην πρεμιέρα!

Χτίζοντας διψήφια διαφορά από το πρώτο μέρος και με άψογη διαχείριση του αγώνα στην επανάληψη, το Skroutz επικράτησε των μαχητικών Slam Ducks με 46-54, ξεκινώντας έτσι με το δεξί τις υποχρεώσεις του στον έβδομο όμιλο της D2-League.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με το Skroutz να είναι ελαφρώς καλύτερο και με 5 πόντους του Παυλίδη, αλλά και 4 του Παπαντώνη, προηγήθηκε με 7-9. Η τριπλέτα Μαυροζούμη (3π), Μαργάνη και Μπούνταλη ήταν αυτή που έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του ματς.

Στην δεύτερη περίοδο πέρασε στο ματς ο Δήμος, ο οποίος πέτυχε 8 πόντους και μαζί με τους 7 του Παυλίδη, έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 11-24. Κόλλησαν στην επίθεση σε εκείνο το σημείο οι Slam Ducks, με τον Μαυροζούμη να βάζει το δεύτερο τριποντάκι του και τον Μαργάνη να έχει 1/2 βολές.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μαυροζούμης πετούσε φωτιές με τους 11 πόντους που πέτυχε και με τα τρίποντα των Προφήτη – Χάλδα, έριξαν την διαφορά για το συγκρότημα του Ισαακίδη στους 3, 30-33, 4:00 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι Σκρουτζαίοι βρήκαν άμεσα τρόπο να χτίσουν εκ νέου διψήφια διαφορά και με δράστες τους Παυλίδη (7π), Λιούμη (5π) και Δήμο (3π), έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +13, 32-45!

Αν και είχε τεράστιο black out στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Skroutz διατήρησε μέχρι το φινάλε το τιμόνι στα χέρια του, φτάνοντας στη νίκη με 46-54 , έπειτα από 3 πόντους του Παπαντώνη και δίποντα των Μακρυγιώργου – Παυλίδη. Πάλεψαν μέχρι τη λήξη οι “Πάπιες” για την ανατροπή, ωστόσο τόσο οι 5 πόντοι του Καραλουκά, όσο και οι 4 του Προφήτη δεν ήταν αρκετά για την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/23 βολές, 12/29 δίποντα και 5/31 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/20 βολές, 18/50 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Πολυτιμότερος των Slam Ducks ο Μαυροζούμης με 19 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 5/5 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Mvp του Skroutz ο Παυλίδης με 21 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 5/8 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Slam Ducks (Σαραγάς Ν.): Χάλδας 4 (1), Σαραγάς Ν., Σαραγάς Γ. 1, Ισαακίδης, Μαυροζούμης 19 (3), Μπούνταλης 2, Μαργάνης 8, Προφήτης 7 (1), Μόσχος, Καραλουκάς 5

Skroutz (Παυλίδης): Πουλής 2, Μακρυγιώργος 2, Δήμος 11, Βελισσαρίου 2, Παυλίδης 21 (3), Λιούμης 7, Κατσιάμπας, Παπαντώνης 9

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των δύο mvp της συνάντησης, με τον Παυλίδη να «κερδίζει» τελικά τον Μαυροζούμη!