01/11/2023
Αμόκ 24 19 14 23 - 80 -
Thunder 21 24 20 23 - 88 -

Thunder να την πιείς στο ποτήρι!

Τεράστια νίκη πήρε χθες το βράδυ στο Athens Sports Hall η Thunder, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League κέρδισε την Αμόκ με 80-88 και επέστρεψε στις επιτυχίες, αναγκάζοντας παράλληλα τον αντίπαλο στην πρώτη του ήττα!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Αμόκ στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Ορφανού, δύο τρίποντα του Βιγικάκη και τρίποντα των Γραμματικού - Γρηγορίου, προηγήθηκε με 18-10 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με δύο τρίποντα του Τζούρτου, 4 πόντους του Κλήμου και τρίποντα των Ζαράνη - Αγγελόπουλου, μείωσαν στους 3, 24-21!

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, με την Thunder να πηγαίνει στα αποδυτήρια ούσα σε θέση οδηγού με 43-45, χάρη σε 8 πόντους του Αγγελόπουλου, 7 του Κούρτη, 4 του Γεωργίου και τριποντάκι του Τζούρτου. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 8 νέοι πόντοι που πέτυχε ο Ορφανός, 5 είχε ο Βιγικάκης και 4 ο Κελεπούρης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Ζαράνη οδηγούσε το ντέρμπι και με δύο τρίποντα του Τζούρτου, 5 πόντους του Κλήμου, άλλους τόσους του Αγγελόπουλου και 4 του Γεωργίου, βρέθηκε στο +8, 57-65! Ο Κελεπούρης ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση της ομάδας του Αβαρκιώτη σε εκείνο το σημείο, πετυχαίνοντας τους 6 από τους 14 πόντους των γηπεδούχων. Σκορ τρίτης περιόδου 57-65!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Thunder είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Κλήμο, Γεωργίου, Μαλεβίτη και Κούρτη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 80-88! Για την Αμόκ στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Ορφανός, Βιγικάκης και Κελεπούρης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 16/28 βολές, 23/56 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 16/20 βολές, 18/43 δίποντα και 12/22 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Αμόκ ο Ορφανός με 23 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 9/15 δίποντα και 0/7 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp της Thunder ο Τζούρτος με 17 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 0/2 δίποντα και 5/7 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος.

Αμόκ (Δουρακάκης): Ιωαννίδης, Αβαρκιώτης, Ορφανός 23, Βιγικάκης 14 (4), Γραμματικός 9 (1), Γρηγορίου 5 (1), Κελεπούρης 20, Τσολάκος Λ. 7, Τσολάκος Κ. 2

Thunder (Ζαράνης): Χόντος, Τζούρτος 17 (5), Αγγελόπουλος 16 (4), Γεωργίου 11, Ζαράνης 3 (1), Ζωγράφος 3, Κλήμος 18, Κούρτης 10 (2), Μαλεβίτης 8

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των Τζούρτου - Αγγελόπουλου από την περιφέρεια, αλλά κσι το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!