11/10/2023
Thunder 12 11 20 22 - 65 -
Phoenix Bums 11 18 14 18 - 61 -

Thunder όπως παλιά!

Με σπουδαία νίκη ξεκίνησε η Thunder το πρωτάθλημα της Master League, καθώς στην πρεμιέρα του τέταρτου ομίλου κέρδισε τους Phoenix Bums με 65-61 στο Athens Sports Hall!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και την Thunder να προηγείται με 12-11, χάρη σε 4 πόντους του Ζαΐμη, 3 του Κλήμου και 3 του Κούρτη. Ο Παπαντωνίου με 4 πόντους και ο Πανδής με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Phoenix Bums ανέβασαν αισθητά την απόδοσή του και με δύο τρίποντα του Παλαμιδά, 4 πόντους του Ζερντίτσκι και 4 του Μοσκόφογλου, βρέθηκαν μέχρι και στο +8 και πήραν εν τέλει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 23-29. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Κλήμου και οι 3 του Γαρίλλη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήταν η σειρά της Thunder να επιβάλει τον δικό της ρυθμό και με 7 πόντους του Γεωργίου, 6 του Κλήμου, 4 του Ζωγράφου και τρίποντο του Γαρίλλη, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 43-43. Ο Παπαντωνίου με 4 πόντους και οι Παλαμιδάς - Φρέρης με ένα τρίποντο ο καθένας τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 43-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Thunder ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες και με δράστες στην επίθεση τους Γεωργίου, Χόντο, Κλήμο και Τζούρτο, έφτασε στην μεγάλη νίκη με 65-61. Πάλεψαν μέχρι τέλους οι μοβ να επιστρέψουν από το 61-53, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Ζερντίτσκι, Πανδή και Κουναλάκη.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 14/19 βολές, 21/53 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/10 βολές, 19/45 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Betsson mvp της Thunder ο Κλήμος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές και 8/16 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Phoenix Bums ο Ζερντίτσκι με 14 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα, ενώ πήρε 8 ριμπάουντ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Thunder (Ζαράνης): Αγγελόπουλος, Γαρίλλης 6 (1), Γεωργίου 15, Ζαΐμης 6, Ζαράνης, Ζωγράφος 4, Κλήμος 17, Κούρτης 5, Τζούρτος 5 (1), Χόντος 7 (1)

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Ζερντίτσκι 14, Κοβάτσος 2, Κουναλάκης 6, Μοσκόφογλου 10, Μπαλτζόγλου, Παλαμιδάς 11 (3), Πανδής 7 (1), Παπαντωνίου 6, Φρέρης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!