26/06/2021
Thunderball 16 22 18 21 - 77 -
Harlems 14 17 19 14 - 64 -

Thundeball το αποτέλεσμα, Harlems τις εντυπώσεις!

Αυλαία για τον πρώτο όμιλο της Master κατηγορίας του Summer League, με το κλειστό του Περιστερίου να φιλοξενεί τους Thunderball και τους Harlems, με τους πρώτους να επικρατούν με 77-64.

Εν μέρει λογική ή αστοχία στα πρώτα λεπτά του αγώνα μετά την πολύμηνη αποχή των δύο ομάδων από τα παρκέ, με τους Κουτουζή από τη μία και Δαμίγο από την άλλη να ξεχωρίζουν, με τον Λυγγερίδη να περνάει στον αγώνα και με τέσσερις μαζεμένους πόντους να ξεχωρίζει, βάζοντας μπροστά τους Thunderball με 16-14.

Ενα ξέσπασμα των Harlems στην αρχή της δεύτερης περιόδου έβαλε μπροστά την ομάδα του Καρρά, ο οποίος μαζί με τους Σιάμο και Δαμίγο ανέλαβαν επιθετικές πρωτοβουλίες, μη μπορώντας όμως να κρατήσουν τον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον Κόκκινο να είναι ανίκητος κάτω από τα καλάθια, κλείνοντας παράλληλα με καλάθι στην εκπνοή το σκορ ημιχρόνου, 38-31 υπέρ των γηπεδούχων.

Κουτουζής και Λάβαρης ξεκίνησαν καυτοί απο την περιφέρεια, ανοίγοντας τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, με τον Σιάμο να είναι συγκινητικός στην αντίπερα όχθη, κρατώντας τους Harlems σε απόσταση αναπνοής πίσω στο σκορ, 56-50.

Η τελευταία περίοδος αν είχε ένα κύριο χαρακτηριστικό αυτό ήταν η κούραση που επήλθε ξεκάθαρα στο ρόστερ των φιλοξενούμενων, με τον Σοφούλη να εμφανίζεται επιθετικά και τον Κόκκινο να βρίσκει ευκαιρία και να ξεδιπλώνει μια ακόμη φορά ψήγματα του ταλέντου του, με το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήγει στα χέρια των Thunderball.

Hall of Brands Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κόκκινος με 30 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ενα κλέψιμο και ένα λάθος. Απο τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Καρράς με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι Thunderball είχαν 22/38 δίποντα, 8/36 τρίποντα, 9/15 βολές, 43 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 5 κλεψίματα και 10 λάθη.  Οι Harlems είχαν 28/57 δίποντα, 2/18 τρίποντα,  2/3 βολές, 33 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, ενα κόψιμο και 10 λάθη.

Thunderball (Βελιζιώτης): Μάνεσης, Δέδες, Βελιζιώτης 6 (6 ασ.), Σοφούλης 8, Κόκκινος 30 (8 ριμπ.), Κουτούζης 11 (10 ριμπ.), Λάβαρης 16 (10 ριμπ.) Λυγγερίδης 6.

Harlems (Καρράς): Σκαρμέας 10 (9 ριμπ.), Κρητικός, Κάντζιος 11, Σιάμος 14 (5 ριμπ.), Καρράς 14 (8 ασ.), Δαμίγος 15, Κεφαληνός.

Τι μας άρεσε: Η ανταγωνιστική ομάδα των Harlems που πάλεψε το παιχνίδι μέχρι τέλους, με highlight του αγώνα μια εκπληκτική πάσα του Σιάμου κάτω από τα πόδια λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης.