09/03/2023
Titans 13 9 14 12 - 48 -
Thunder 20 11 15 13 - 59 -

Thunderblaze, η ζημιάρα!

Το έκτο της φετινό ροζ φύλλο αγώνα πήρε χθες το βράδυ στο κλειστό του Περιστερίου η Thunderblaze, καθώς για την 15η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League κέρδισε τους Titans με 48-59, ψαλιδίζοντας έτσι τις ελπίδες τους για την τετράδα!

Σαφώς ανώτερη παρουσιάστηκε στο ξεκίνημα της συνάντησης η Thunderblaze, καθώς με δύο τρίποντα του Ζαράνη, 5 πόντους του Αγγελόπουλου και τρίποντο του Χόντου, προηγήθηκε με 13-20. Ο Τσίτσος με 6 πόντους, ο Πόγκας με 4 και ο Τρούλης με 3 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 πόντους του Ζαΐμη και τρίποντο του Γαρίλλη, οι φιλοξενούμενοι έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 15-29, 2:30 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφεραν οι Titans πριν το τέλος του πρώτου μέρους ήταν να μειώσουν στους 9, 22-31, με τον Γιάννη Ηλιαδάκη να σκοράρει 4 πόντους και τον Μπαμπάτσικο να ευστοχεί από την περιφέρεια.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Ζαράνη είχε τον έλεγχο του αγώνα, ξέφυγε μέχρι και στους 16, 26-42, και έκλεισε τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 36-46, χάρη σε 6 πόντους του Μαλεβίτη, 4 του Κούρτη και τρίποντο του Γαρίλλη. Τους "Τιτάνες" κράτησε όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Γιάννης Ηλιαδάκης, πετυχαίνοντας τους 8 από τους 14 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 36-46!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Thunderblaze δεν απειλήθηκε στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Ζαΐμη, Κούρτη, Τζούρτο και Μαλεβίτη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 48-59. Για τους Titans στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γιάννης Ηλιαδάκης, Τριανταφύλλου και Πόγκας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/17 βολές, 17/53 δίποντα και 2/20 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 2/9 βολές, 18/46 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος των Titans ο Γιάννης Ηλιαδάκης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 5/9 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp της Thunderblaze ο Μαλεβίτης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 δίποντα, ενώ πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Titans (Ηλιαδάκης Γ.): Ηλιαδάκης Β., Ηλιαδάκης Γ. 16 (1), Καρατσόλης, Μπαμπάτσικος 5 (1), Πόγκας 10, Τριανταφύλλου 4, Τρούλης 3, Τσίτσος 10

Thunderblaze (Ζαράνης): Αγγελόπουλος 6 (1), Γαρίλλης 7 (2), Ζαΐμης 9 (1), Ζαράνης 8 (2), Κούρτης 12, Μαλεβίτης 10, Τζούρτος 2, Χόντος 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχε στην απόδοσή της η Thunderblaze!