19/03/2023
Singular Logic 11 7 4 15 - 37 -
The Dreamers 9 10 - 4 - 23 -

Τι αμυνάρα είναι αυτή βρε Space!!!

Το απόγευμα της Κυριακής 19 Μαρτίου στο Basketaki Arena , η Space Hellas 2 υπό την καθοδήγηση του Παναγιώτη Ντουμάνη, έπαιξε άμυνα για σεμινάριο, έδειξε πως βελτιώνεται συνεχώς και επικράτησε πολύ εύκολα με 37 – 23 απέναντι στους απελπιστικά άστοχους Dreamers.

Οι Dreamers πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και με πολυφωνία στο σκοράρισμα ξέφυγαν 2 – 9, αλλά μετά το πεντάλεπτο η Space ανέβασε την απόδοσή τους και με το δίδυμο Παλιοκώστα και Καραχάλιο να κουβαλούν την επίθεση με 4 πόντους έκαστος, προσπέρασε με 11 – 9.

Οι άμυνες ήταν πρωταγωνίστριες και στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις στο ξεκίνημα με Παπακωνσταντίνου, Α.Ελενίτσα και Κωνσταντέλλο και την Space μετά από έξι άγονα λεπτά, να απαντάει με Καραχάλιο, Αράπογλου και Παλιοκώστα για το 18 – 19 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο είχαμε το συγκλονιστικό, ανεπανάληπτο, απίστευτο ποδοσφαιρικό 4 – 0 για την Space Hellas, που παίζοντας καταπληκτική άμυνα και εκμεταλλευόμενη την απίστευτη αστοχία των Dreamers, σκόραρε 4 πόντους με Καραχάλιο και Παλιοκώστα, για το 22 – 19.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Space έπνιξε και πάλι τον αντίπαλο στην άμυνα, καθώς δέχτηκε μόλις 4 πόντους από Μανασή και Ν.Κοντό, ενώ με γρήγορες επιθέσεις και την δυάδα Καραχάλιου(8), Αναστασόπουλου(5) να πρωταγωνιστεί στην επίθεση, ολοκλήρωσαν την εύκολη νίκη τους με 37 – 23.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Παλιοκώστας με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ , ενώ για τους Dreamers διασώθηκε ο Λεωνίδας Κωνσταντέλος με 4 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Η Space είχε 12/53 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 10/17 βολές, κατέβασε 56 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Οι Dreamers είχαν 7/33 τρίποντα, 2/30 τρίποντα, 3/11 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοιράσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Space Hellas 2(Ντουμάνης): Αναστασόπουλος 5, Αράπογλου 5, Ιγκνιάτοβιτς 2(13ρ.), Καραφώτης (13 ρ.), Καραχάλιος 15, Μόκας, Παλιοκώστας 10(14ρ.).

The Dreamers(Ν.Κοντός): Ν. Ελενίτσας, Α. Ελενίτσας 3(7ρ.), Ι. Κοντός, Ν. Κοντός 5, Κωνσταντέλλος 4, Μανασσής 4, Παναγόπουλος 2, Παπακωνσταντίνου 3(8ρ.), Περγαντής 2, Φούντάς.

Τι μας άρεσε: Η άμυνα που έπαιξαν οι νικητές, είναι για να διδάσκεται σε σεμινάρια.