01/10/2022
ESDDA Graduates 12 16 5 17 - 50 -
Brooklyn Nerds 15 3 13 14 - 45 -

Τι έχεις φτιάξει, ρε Τσίτσιρα!

Το 2/2 στο πρωτάθλημα έκαναν οι ανεβασμένοι ESDDA Graduates, οι οποίοι επικράτησαν με 50-45 των Brooklyn Nerds

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους. Η ομάδα από το Μπρούκλιν, είδε τον Κοντογιάννη να σημειώνει 7 πόντους και να προηγείται με 15-12. Για τους ESDDA, από 3 έβαλαν Ναρλής και Ζαχαριάδης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Τσίτσιρα έπαιξε ονειρώδες μπάσκετ. Με τρομερούς αυτοματισμούς στην επίθεση, αλλά και εξαιρετική άμυνα, έτρεξε ένα επιμέρους 16-3 σερί και έκλεισε το ημίχρονο στο συν 10, 28-18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Κοντορουχά αντέδρασε. Έγινε πιο πιεστική στην άμυνα και κατάφερε να μειώσει στους 3, 33-31 στο 30’ και να δώσει ξανά ενδιαφέρον στο ματς. Σκενδέρογλου από την μία με 3 πόντους και Ζαμάνης από την άλλη με 4, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι ESDDA θύμισαν την ομάδα του δεύτερου δεκαλέπτου. Βελτίωσαν την άμυνα τους και με σωστές επιθέσεις πήραν και πάλι διαφορά. Κομβικός ο Λιόσης που με συνεχόμενους πόντους καθάρισε το παιχνίδι και χάρισε τη νίκη στους ESDDA με 50-45.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Ηλίας Λιόσης με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στάθης Φορτσάτος με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 14/41 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 7/14 βολές. Πήραν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη οι ηττημένοι είχαν 14/38 δίποντα, 2/13 τρίποντα και 11/22 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 1 τάπα.

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας): Αληγιάννης 2, Γκάμαρης 6, Ζαχαριάδης 5, Καπαγεωργόπουλος, Κορτιμανίτσης, Λιόσης 16, Μηνάς 2, Ναρλής 8, Πατουλιάς 2, Σκενδέρογλου 9, Τσακίρης.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς): Γιαννουλάκης 8, Ζαμάνης 7, Κοντογιάννης 8, Κοντορουχάς, Λιατόπουλος 1, Νικολαΐδης 6, Πανδής 4, Φορτσάτος 11.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!