12/07/2022
Most Wanted 15 9 18 17 - 59 -
Bulldogs 15 13 15 12 - 55 -

Τη νίκη οι Μost Wanted, την πρόκριση οι Bulldogs!

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, οι Μost Wanted κέρδισαν τους Bulldogs με 59-55, έκλεισαν με νίκη το Summer και μας αποχαιρέτησαν. Από την άλλη, τα… τρομερά «σκυλιά» πέρασαν στους «8» και θα αντιμετωπίσουν σε νοκ-άουτ αναμέτρηση τους Brooklyn Bets.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ. Η περίοδος έκλεισε στο 15-15. Για τους Μost Wanted, 7 πόντους σημείωσε ο Κωνσταντίνου, ενώ από την πλευρά των Bulldogs 9 ο Κομνηνός Λούβαρης που έκανε τα πάντα στο παρκέ.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με το παιχνίδι να είναι πραγματικό ντέρμπι, χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Οι «πορτοκαλί» ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 4, 28-24. Για τα «σκυλιά», 6 πόντους έβαλε ο Κομνηνός ενώ για τους Most 4 o Κουσάκης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Most Wanted προσπάθησαν ν΄ αντιδράσουν και με τον Παπακωνσταντίνου να βάζει 8 πόντους και τον Σάκη 5, έτρεξαν ένα επιμέρους 18-15 σερί μειώνοντας στο 30′ στον πόντο, 43-42. Για τους «πορτοκαλί» που με δυσκολία κρατούσαν το πάνω χέρι στο ματς, 8 πόντους έβαλε ο Μίλτος Δημητρακόπουλος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, μιας και η πρόκριση είχε κριθεί, οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη. Με τον ηγέτη, Σάκη Καραμασιώτη να βάζει 9 πόντους, οι Μost Wanted αποχαιρέτησαν με νίκη το Summer League, αφού επικράτησαν τελικά με 59-55 χωρίς να μπορούν να καλύψουν την διαφορά των 12 πόντων του πρώτου παιχνιδιού. Από την άλλη, η ομάδα του Διαμαντή συνεχίζει να… τρυπάει το ταβάνι της προχωρώντας στα προημιτελικά της διοργάνωσης, εκεί όπου θ΄αντιμετωπίσει τους Brooklyn Bets.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Σάκης Καραμασιώτης με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κομνηνός Λούβαρης με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 21/68 εντός πεδιάς, 3/18 τρίποντα και 14/26 βολές. Πήραν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα, έκαναν 9 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη οι Bulldogs είχαν 22/69 εντός πεδιάς, 0/19! τρίποντα και 11/19 βολές. Μάζεψαν 43 «σκουπίδια», σέρβιραν 8 έτοιμα καλάθια, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 1 τάπα.

Most Wanted (Λαγωνικάκος): Διονυσόπουλος 5, Παπακωνσταντίνου 10, Καραμασιώτης 19, Κωνσταντίνου 10, Κάλλας 2, Μήτσης, Κουσάκης 6, Αναγνώστης 7, Νικολάου.

Bulldogs (Διαμαντής): Λούβαρης 20, Απέργης 6, Βασιλάκος 10, Γεωργόπουλος 3, Διαμαντής 3, Δημητρακόπουλος 11, Γαλάνης 2.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που μας έδειξαν οι δύο ομάδες για τη νίκη!