13/06/2023
Alepoudiarides BC 9 15 8 16 - 48 -
Brothers United 14 14 19 20 - 67 -

Τι παικταράς είσαι ρε Κουτουζή!

Τρίτη βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων στη φάση των 32’ του πρωταθλήματος της Evolution Summer League, οι Brothers United πραγματοποίησαν το 2-0 στη σειρά, καθώς νίκησαν τους Alepoudiarides με σκορ 48-67! Η ομάδα του Μαρκάτου προκρίθηκε στις 16 καλύτερες ομάδες του θεσμού και περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Golden Boys-Athens Pistols, για να μάθει τον προσεχή αντίπαλο της! Οι φιλοξενούμενοι πρέπει να κρατήσουν ότι στη πρώτη τους παρουσία βρέθηκαν στα playoffs, ενώ κατάφεραν σε κάποια χρονικά σημεία των δύο συναντήσεων να φανούν ανταγωνιστικοί κόντρα σε μια άκρως ποιοτική ομάδα! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Οι Brothers θέλησαν από το ξεκίνημα του παιχνιδιού να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα, καθώς με όπλο την άμυνα τους, αλλά και τον Κουτουζή(8π) να ηγείται των προσπαθειών τους, έκλεισαν  πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού με το υπέρ τους 9-14! Στον αντίποδα, ο Πατάκας με 5 πόντους αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του!

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι Alepoudiarides έβαλαν δύσκολα στον αντίπαλο τους, ανέβασαν την ένταση στο παιχνίδι τους, πίεσαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ, τους έκαναν να νιώσουν άβολα και με τους Κωνσταντίνου και Τζιώτη να πετυχαίνουν από 4 πόντους κέρδισαν το δεκάλεπτο με το επιμέρους 15-14. Το ημίχρονο έκλεισε , με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 24-28.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παρκέ με σκοπό να βάλουν τέλος στην υπόθεση πρόκριση, καθώς κράτησαν τον αντίπαλο κάτω από τους δέκα πόντους και με τον Κουτουζή να επιβεβαιώνει τον τίτλο του αρχισκόρερ, οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή σε θέση οδηγού με σκορ 32-47!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μαρκάτου πάτησε το πόδι στο γκάζι, αύξησε την απόσταση έναντι των αντίπαλων τους και κατάφερε να κατακτήσει τη νίκη-πρόκριση με σκορ 48-67.

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Παύλος Κουτουζής με 37 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Θοδωρής Κωνσταντίνου είχε 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα!

Οι Brothers United είχαν 20/38 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 9/11 βολές, 40 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/39 δίποντα, 4/28 τρίποντα, 4/11 βολές, 37 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα και 12 λάθη .

Alepoudiarides(Ντίμπρα): Αρμούτης, Γιουβανάκης, Κουτσάγιας 2, Κωνσταντίνου 10, Ντίμπρα 5, Πατάκας 12, Παυλάκος 8, Τζιώτης 8, Φραντζολάς 3.

Brothers United(Μαρκάτος): Πίτος 4, Κανελλόπουλος 9, Κόντος 4, Κουτούζης 37, Μπιτζής 7, Καλαματιανός 2, Καράμπελας 4.

Τι μας άρεσε : Οι 37 πόντοι του Κουτουζή!