18/05/2022
Bulldogs 9 10 8 19 - 46 -
Optimus Priamus 8 14 11 11 - 44 -

Τι Winter, τι Summer, κερδίζουν οι Bulldogs!

Την Τρίτη το βράδυ 17 Μαΐου στο Αρένα, οι Οptimus Priamus οδηγούσαν την κούρσα στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά οι μέτριοι στην συγκεκριμένη αναμέτρηση Bulldogs, φύλαγαν το καλό για το τέταρτο δεκάλεπτο και πήραν το ροζ φύλλο με 46 – 44.

Σε χαλαρούς ρυθμούς κυλούσε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μην πατούν το γκάζι και τους Bulldogs να έχουν προβάδισμα με 9 – 8. Ο Δημητρακόπουλος ήταν ηγέτης στην επίθεση με 7 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ για τους Optimus , από ένα καλάθι πέτυχαν οι Λοΐζος, Λύκος Καλτσάκας και Σκουτέρης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Optimus πήραν τα ηνία του αγώνα και με Παπαδάκο, Καλτσάκα να βάζουν από 5 πόντους, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 19 – 22. Για τους γηπεδούχους, πρώτο βιολί ήταν ο Γαλάνης με 6 πόντους με τον Δημητρακόπουλο να ακολουθεί με 4.

Στην τρίτη περίοδο, οι Optimus συνέχιζαν να οδηγούν την κούρσα με το δίδυμο Καλτσάκα με 6 και Παπαδάκο με 4 πόντους αντίστοιχα να ηγούνται, ενώ για τους άστοχους Bulldogs ξεχώρισε ο Λαζανάκης με 4 πόντους και από ένα καλάθι πέτυχαν Δημητρακόπουλος και Λούβαρης(27-33).

Στην τετάρτη και τελευταία περίοδο, οι Bulldogs πήραν τα ηνία του αγώνα κυρίως με τρίποντα από Δημητρακόπουλο(2),Απέργη και Λαζανάκη φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 46 – 44. Για του Priamus πάλευαν Καλτσάκας με 6 και Λοΐζος με 4 πόντους, χωρίς να αποτρέψουν το μοιραίο.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Βασίλης Γαλάνης με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Καλτσάκας με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Οι Bulldogs είχαν 11 / 33 δίποντα, 6 / 19 τρίποντα, έξι / 12 βολές, κατέβασαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη. Οι Optimus είχαν 18/48 δίποντα, 1 / 14 τρίποντα, 5 / 7 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Bulldogs(Δημητρακόπουλος) : Απέργης 5, Γαλάνης 6(10ρ.), Γεωργόπουλος 3, Γκορτσάς 2, Δημητρακόπουλος 17, Λαζανάκης 9, Λούβαρης 4(7ρ.).

Optimus Priamus (Χριστόπουλος): Παπαδάκος 10, Λοΐζος 6(10ρ.), Καλτσάκας 18, Σκουτέρης 6, Λύκος 4(6ρ.), Ορφανουδάκης, Λέκκας, Φουντουλάκης, Νομικός.

Τι μας άρεσε: Η διακύμανση του σκορ και το καλό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.