16/12/2023
Los Lampriniers 13 10 14 7 - 44 -
Chicago Hulks 6 17 10 18 - 51 -

Τιγγινάγκας σε μεγάλο βράδυ για Hulks!

Ένα άκρως αναγνωριστικό και ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο στο κλειστό του ΣΕΦ, με τον Ευγενεία να κυριαρχεί από νωρίς κάτω από τα δύο καλάθια, να ξεχωρίζει στο ξεκίνημα και να είναι κύριος υπεύθυνος για το 13-6 των Los Lampriniers, με τον Νίκο Τιγγινάγκα να ξεκινά καλά για τους Hulks! Ο Καραμπίνος έβαλε... μπρος, ανέτρεψε το σκορ και έβαλε μπροστά την παρέα των φιλοξενούμενων, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 23-23 μετά από buzzer του Γκαραγκάνη!

Τα δύο τρίποντα των Νίκου και Αλέξανδρου Τιγγινάγκα ήταν αυτά που μείωσαν το σκορ στο 37-33 στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου, καθώς ο Ευγενείας με τον Αντωνόπουλο ήταν πόλοι καλοί, εύστοχοι και έδωσαν μια διαφορά μικρής ασφαλείας στους γηπεδούχους. Ο Νίκος Τιγγινάγκας ήταν σε μεγάλο βράδυ, είχε απάντηση σε κάθε πρόβλημα που έβαλαν οι Lampriniers, με τους "κόκκινους" να παίρνουν τη νίκη με τελικό σκορ 44-51.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Τιγγινάγκας με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Αντωνόπουλος με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, μία ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 16/57 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 6/15 βολές, 54 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 14 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/42 δίποντα, 8/17 τρίποντα, 9/12 βολές, 42 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 18 λάθη.

Los Lampriniers (Γρύλλης): Γκαραγκάνης 9, Ευγενείας 15, Ρίζος, Γρύλλης 5, Γκόλιας, Βασιλάκης, Αντωνόπουλος 15.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας): Παρσόπουλος, Ντέμος 2, Καραμπίνος 13, Λύτρας 3, Βράνας, Τιγγινάγκας Ν. 20, Τιγγινάγκας Α. 4, Μαντζούνης 5, Φουντάς 4.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!