05/01/2024
Kasonic Beers 12 16 16 16 - 53 -
Valhalla Phantoms 19 12 7 19 - 57 -

Τι κάνατε πάλι ρε Valhalla Phantoms!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena  για το πρωτάθλημα της Development League, οι Valhalla Phamtoms κατάφεραν μέσα σε 20´ δευτερόλεπτα να μετατρέψουν το 52-44 σε 52-54 και να κατακτήσουν εν τελεί μια σπουδαία νίκη επί των Kasonic Beers, τη δεύτερη στη σεζόν, με σκορ 53-57!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να βάλουν δύσκολα στον αντίπαλο τους από το ξεκίνημα του αγώνα και με τους Jerico και Κρινή να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση έκλεισαν τη περίοδο με το υπέρ τους 12-19! Στον αντίποδα ο Emilliano αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του με 7 πόντους!

Η συνέχεια του παιχνιδιού ανήκε στους γηπεδούχους, καθώς κατάφεραν να κερδίσουν το δεκάλεπτο με το επιμέρους 16-12. Ο Emilliano πέτυχε 6 πόντους, ενώ 5 είχε ο Κρινής από την πλευρά των Valhalla! Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 28–31.

Οι γηπεδούχοι με την επιστροφή του στο παρκέ της Basketaki Arena ξεδίπλωσαν απλόχερα  ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κράτησαν τους φιλοξενούμενος στους εφτά πόντους και με τους Emilliano και Καρακωνσταντή να ηγούνται των προσπαθειών τους, οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση οδηγού με σκορ 44–38.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι  βρέθηκαν να προηγούνται με οκτώ πόντους διαφορά(52-44), δίνοντας την αίσθηση σε όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι ότι εύκολα η δύσκολα θα κατακτούσαν το ροζ φύλο. Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν άμεσα και με δέκα αναπάντητους πόντους προσπέρασαν λίγο πριν το τέλος(52-54), με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει εν τελεί  να πανηγυρίζουν μία σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της έβαλαν λυγμικό 53–57.

Betsson MVP ο Θοδωρης Κρινής με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Alla Emilliano είχε 17 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 22/50 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 7/20 βολές, 58 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα  και 19 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/40 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 7/23 βολές, 36 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη.

Kasonic Beers(Ζυγούρης): Emilliano 17, Ασημακόπουλος 5, Ζυγούρης 6, Καρακωνσταντής 6, Λύκος, Προσηλιακός 3, Ρουμελιώτης 4, Σπυρίδης 6, Χατζημιχαήλ 6.

Valhalla Phantoms(Κρινής): Jerico 18, Hooman 2, Γεωργακάς 4, Κρινής 15, Κυριακουλάκος 4, Νικολάου 2, Παπαϊωάννου 6, Σαμπάνης , Βίν 9!

Τι μας άρεσε : Οι δέκα αναπάντητοι πόντοι των νικητών στο τέταρτο δεκάλεπτο!