22/12/2019
Orlando Tragics 30 16 17 17 - 80 -
Αναλώσιμοι 12 17 10 15 - 54 -

Τιμούν τις παραδόσεις οι Orlando Tragics!

Οι Orlando Tragics συνέχισαν την παράδοση απέναντι στους Αναλώσιμους, καθώς σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την έκτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League πήραν εύκολα το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα με 80-54, πηγαίνοντας την προϊστορία στο 5-1!

Με τον Βασίλη Μεϊντάνη να ξεκινάει καυτός το ματς με 15 (!) πόντους, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Βροντάκη και Σιμιτιάν με 8 και 5 πόντους, αντίστοιχα, οι Orlando Tragics έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, 30-12. Ο Νικολόπουλος με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ 3 πόντους έβαλε ο Καστανιάς.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +19, 34-15, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 46-29, έπειτα από ακόμη 8 πόντους του Μεϊντάνη και βοήθειες των Αγαλόπουλου – Κριαλάκου. Τους Αναλώσιμους προσπάθησε να κρατήσει όρθιους σε εκείνο το σημείο το δίδυμο Ανδρέου (9π) – Χρηστακάκου (5π), με τον Νικολόπουλο να συνδράμει άλλους 3.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Τραγικοί κλείδωσαν ουσιαστικά το ροζ φύλλο, καθώς με 7 πόντους του Κριαλάκου, 4 του Τσαμουρά και 4 του Μεϊντάνη, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +24, 63-39. Δεν μπόρεσαν ούτε και σε εκείνο το διάστημα οι μπλε να πλησιάσουν τον αντίπαλο, παρά τους 6 νέους πόντους του Χρηστακάκου. Σκορ τρίτης περιόδου 63-39!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους Orlando Tragics να φτάνουν στην άνετη νίκη με 80-54, χάρη στους Κριαλάκο, Αγαλόπουλο και Τσαμουρά που πέτυχαν από 4 πόντους ο καθένας. Για τους Αναλώσιμους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Ανδρέου (6π), Χρηστακάκος (5π) και Λιάσκας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/15 βολές, 24/42 δίποντα και 7/26 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/20 βολές, 17/46 δίποντα και 3/21 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Mvp των Orlando Tragics ο Μεϊντάνης με 30 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 6/10 δίποντα και 5/11 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και 1 τάπα, έκλεψε 4 φορές και υπέπεσε σε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Αναλώσιμων ο Νικολόπουλος με 11 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, 2/2 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Τσαμουράς 8, Ζαφειρόπουλος, Βροντάκης 14, Μεϊντάνης 30 (5), Κριαλάκος 16 (1), Αγαλόπουλος 7, Σιμιτιάν 5 (1)

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Καστανιάς 3, Χρηστακάκος 18 (1), Λιάσκας 4, Καλύβας, Νικολόπουλος 11 (2), Ανδρέου 18

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πρώτο δεκάλεπτο των Orlando Tragics, όπου ουσιαστικά κρίθηκε το ματς!