23/09/2019
Pink Panthers 12 13 8 9 - 42 -
Ντο τα Press 3 16 12 14 - 45 -

Tην…ανατροπή έκανε η Ντο Τα Press!

Το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall, οι Pink Panthers υποδέχτηκαν την Ντο Τα Press για ακόμη ένα παιχνίδι του πέμπτου ομίλου του Κυπέλλου. Σε ένα ματς για γερά νεύρα, οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν τα δεδομένα και με κορυφαίους τους Σπανό(20π.) και Ανυφαντή(10π.), διέφυγαν με το ροζ φύλλο της αναμέτρησης κόντρα στο συγκρότημα των Σδόνα(13π.) και Τανταρούδα(12π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 42-45 και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια στοχεύοντας να βρούν τα πατήματά τους μέσα στο παρκέ.

Δυναμικά μπήκαν στο παρκέ οι Pink Panthers με ένα σερί επτά πόντων με τους Τανταρούδα, Θωμά Βενάρδο και Σδόνα, ενώ οι Ντο Τα κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο τέταρτο λεπτό με το καλάθι του Σπανού. Πολύ γρήγορα Τανταρούδας και Αραμπατζής έγραψαν το 10-2, ενώ η βολή του Ανυφαντή μείωσε προσωρινά για τους φιλοξενούμενους. Τέσσερα δευτερόλεπτα πριν την λήξη το καλάθι του Κοντού έκλεισε την περίοδο με επιμέρους σκορ 12-3.

Το μουδιασμένο τους ξεκίνημα ξεπέρασαν στην δεύτερη περίοδο οι Ντο Τα, γράφοντας 16 συνολικούς πόντους, με τον Σπανό(8π.) να πρωταγωνιστεί μέσα στην αντίπαλη ρακέτα. Σωτήρης Βάθης, Ανυφαντής και Δίελας συνέβαλαν εξίσου στο σκοράρισμα, ενώ οι γηπεδούχοι έγραψαν 13 πόντους αντίστοιχα με καθοριστική την συμβολή του Σδόνα(6π.). Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 25-19.

Κρίσιμου χαρακτήρα ήταν η τρίτη περίοδος με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα σερί επτά πόντων στο πρώτο ενάμιση λεπτό με τον Σπανό(4π.) και το τρίποντο του Σωτήρη Βάθη για το 25-26. Ο Κόντος απάντησε δίνοντας ξανά το προβάδισμα στους Pink Panthers και οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρι και ένα λεπτό πριν την λήξη. Το καλάθι του Ανυφαντή δύο δευτερόλεπτα πριν την κόρνα μείωσε και έκλεισε την τρίτη περίοδο με σκορ 33-31.

Το ξέσπασμά τους κράτησαν για την τελευταία περίοδο οι Ντο Τα Press και με εννέα σερί πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά με τους Σπανό, Ανυφαντή και Βαρδουλάκη έγραψαν το 33-40. Μέχρι το τρίτο λεπτό πριν την λήξη του παιχνιδιού, τους γηπεδούχους κράτησε ο Τανταρούδας στο σκοράρισμα με έξι προσωπικούς του πόντους, μειώνοντας στους τρεις, αλλά τα τελευταία δύο λεπτά δεν απέδωσαν καρπούς για την επίθεση των Πανθήρων, και οι Ντο Τα δικαίως διέφυγαν με το ροζ φύλλο διαμορφώνοντας το τελικό 42-45.

Στο τέλος του αγώνα οι Pink Panthers είχαν 13/43 δίποντα (30,2%), 3/18 τρίποντα (16,7%) και 7/11 βολές (63,6%). Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, πραγματοποίησαν 4 κλεψίματα ενώ έκαναν 11 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Ντο Τα Press είχαν 14/52 δίποντα (26,9%), 2/7 τρίποντα (28,6%) και 11/34 βολές (32,4%). Αντίστοιχα πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ και έκαναν 8 κλεψίματα και 15 λάθη.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Ορέστης Σδόνας με 13 πόντους, έχοντας 6/13 δίποντα (46,1%), 0/1 τρίποντα(0,0%) και 1/1 βολές(100%)  ενώ μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 32 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους νικητές ξεχώρισε ο Θάνος Σπανός με 20 πόντους έχοντας 9/21 δίποντα (42,9 %) και 2/8 βολές(25%) ενώ παράλληλα έγραψε 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη σε 37:30 λεπτά συμμετοχής.

Pink Panthers(Βενάρδος Πάνος): Βενάρδος Παναγιώτης, Κοντός 7, Σδόνας 13, Βενάρδος Θωμάς 3(1), Αραμπατζής 4, Τανταρούδας 12(1), Φλώρος 3(1)

Nτο Τα Press(Βάθης Σωτήρης): Βάθης Σωτήρης 5(1), Διέλας 4, Βάθης Σπύρος, Αντωνακόπουλος 2, Σπανός 20, Ανυφαντής 10(1), Βαρδουλάκης 4

Τι μας άρεσε: Δυνατές φάσεις σε άμυνα και επίθεση και για τις δύο ομάδες, και καλή διάθεση των παικτών για να διεξαχθεί ένα ωραίο παιχνίδι.