22/06/2022
Pistachios 12 16 17 23 - 68 -
La Bola De Papel 21 14 15 24 - 74 -

Την έκπληξη η La Bola de Papel!

Προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά της Summer Master League απέκτησε η La Bola De Papel, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους 16 κέρδισε τους Pistachios με 68-74 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και έκανε το 1-0!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησε η La Bola De Papel στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Καραθανάση, 4 του Κιφοκέρη, 4 του Τζαναβάρα και τρίποντο του Σωτηρόπουλου, προηγήθηκε με 12-21. Ο Τσίτουρας με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, 3 είχε ο Κανελλόπουλος και 2 ο Κοντογιάννης.

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Μαρινάκη είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων, 28-35, χάρη σε 9 νέους πόντους του Καραθανάση και 5 του Κιφοκέρη. Τους Pistachios κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Γονιδάκης και Τάλαρος με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα, ενώ από 3 είχαν οι Κοντογιάννης και Τσίτουρας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα “Φιστίκια” πάτησαν γκάζι και με 8 πόντους του Κανελλόπουλου, 4 του Γονιδάκη και έμμεσο τρίποντο του Τάλαρου, πήραν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 43-40, 3:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και με ακόμη 5 πόντους του Κιφοκέρη και 4 του Καραθανάση, προσπέρασαν με 45-50, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η La Bola De Papel διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Καραθανάση, Κιφοκέρη, Μιχάλη Τσουκάλη και Τζαναβάρα, έφτασε δίκαια στη νίκη με 68-74. Για τους Pistachios στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Κοντογιάννης, Τάλαρος, Κανελλόπουλος και Τσίτουρας, χωρίς όμως να είναι αρκετό για την ομάδα τους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/16 βολές, 24/53 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 4 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 12/18 βολές, 22/42 δίποντα και 6/23 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Pistachios ο Τσίτουρας με 13 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 4/8 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp της La Bola de Papel ο Καραθανάσης με 35 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 11/17 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Pistachios (Κοντογιάννης): Γονιδάκης 13, Μουρμούρης 1, Φλίγκος, Τάλαρος 13, Κοντογιάννης 11 (2λ, Κανελλόπουλος 17, Τσίτουρας 13 (1), Παπαγεωργίου

La Bola de Papel (Μαρινάκης): Τσουκάλης Μ. 9, Κουτρόπουλος 2. Κιφοκέρης 17 (2), Τζαναβάρας 6, Μαρινάκης, Φλώρος, Τσουκάλης Π., Καραθανάσης 35 (3), Σωτηρόπουλος 5 (1)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Καραθανάση!