51
Aces 12 12 10 17 - 51 -
Old Stars 15 6 15 12 - 48 -

Την νίκη οι πεισματάρηδες Aces!

Το βράδυ της Τρίτης 27 Σεπτεμβρίου στο Basketaki Arena, σε ένα πολύ αμφίρροπο ματς με τον νικητή να κρίνετε στο τέλος, οι Aces έκαναν καλύτερο φίνις στο παιχνίδι και επικράτησαν 51 – 48 απέναντι στους Old Stars.

Το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό στην πρώτη περίοδο, με τους Old Stars να είναι ελαφρώς καλύτεροι και να διατηρούν προβάδισμα με 12 – 15. Βερώνης, Δουκάκης και Δρακόπουλος ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 3 πόντους έκαστος, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν Μπατζάκας και Μουστακάτος που πέτυχαν από 3.

Το παιχνίδι κυλούσε σε χαμηλό τέμπο στην δεύτερη περίοδο, με τους Άσσους να γυρνούν υπέρ τους το ματς, με το δίδυμο Στεργιόπουλο και Μπατζάκα να είναι μπροστάρηδες με 4 πόντους. Για τους πολύ άστοχους Old Stars, ξεχώρισε ο Καπράλος με 4 πόντους και ένα καλάθι έβαλε ο Βερώνης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν και πάλι η σειρά των φιλοξενούμενων να πάρουν τα ηνία του αγώνα και με το δίδυμο Πουμπουρίδη με 6 και Καπράλου με 5 πόντους αντίστοιχα να ηγούνται στην επίθεση, είχαν προβάδισμα με 34 – 36. Για τους Aces , πρώτο βιολί ήταν ο Μουστακάτος με 5 πόντους με Λεοντιάδη και Μαραβέλια να βάζουν από ένα καλάθι.

Στην μεγαλύτερη διάρκεια του τέταρτου δεκαλέπτου, οι Old Stars οδηγούσαν την κούρσα με τον Καραγιάννη να βάζει 5 πόντους και τους Πουμπουρίδη, Τζώρτζο, Δρακόπουλο να δίνουν πολύτιμες βοήθειες, αλλά οι πεισματάρηδες Aces, με τον Μπατζάκα να τους παίρνει από το χεράκι με 8 συνεχόμενους πόντους, τον Στεργιόπουλο να βάζει 4 πολύτιμους και τον Μουστακάτο , επίσης 4 στο κρισιμότερο σημείο του αγώνα, πήραν την νίκη με 51 – 48.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αναστάσιος Μουστακάτος με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Πουμπουρίδης με 9 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Οι Aces είχαν 19 / 64 δίποντα, 1 / 8 τρίποντα, 10 / 21 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι Old Stars είχαν 13 / 37 δίποντα, 3 / 17 τρίποντα, 13 / 25 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Aces (Μπατζάκας): Μουστακάτος 12, Μπάκας, Λεοντιάδης 6, Μαραβέλιας 4, Στεργιόπουλος 10, Κοντακιώτης Ν. 2, Μπατζάκας 15, Ευμορφόπουλος, Λαντζάκης 2, Θεοφάνης

Old Stars (Γεωργούσης): Πουμπουρίδης 9, Δουκάκης 5, Καπράλος 11, Βερώνης 7, Πέτρου, Καραγιάννης 5, Τσουμπάρας, Γεωργούσης Λεντζής, Δρακόπουλος 7, Γλατζής

Τι μας άρεσε: Οι συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ.