20/10/2019
Κλειώ 13 11 5 9 - 38 -
Terroristas 6 5 15 9 - 35 -

Την πήρε από το χεράκι ο Κίτσος!

Αν και είδε τους Terroristas να επιστρέφουν από το -15 και να προσπερνούν στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Κλειώ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κίτσο με 25 πόντους, πήρε τη νίκη με 38-35 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον τρίτο όμιλο της D-2 League.

Με τον Κίτσο να ξεκινάει ορεξάτος το ματς πετυχαίνοντας 7 πόντους και τους Αμπατζή, Ζαβιτσάνο και Σταλίκα να προσθέτουν από 2 πόντους ο καθένας, η Κλειώ προηγήθηκε με 13-6 στο πρώτο δεκάλεπτο. Για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Τσιαούσης, Αλεξιάδης και Λίτινας.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με ακόμη 8 πόντους του ασταμάτητου Κίτσου και τριποντάκι του Αμπατζή, οι μπλε πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 24-11. Ο Τσιαούσης με 3 πόντους προσπάθησε σε εκείνο το σημείο να κρατήσει κοντά στο σκορ τους Terroristas.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Τρομοκράτες επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με δράστες τους Λίτινα (7π), Τσιαούση (4π) και Αλεξιάδη (4π), πλησίασαν απειλητικά τους 3, 29-26. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού ο Κίτσος με τρίποντη βόμβα και ο Φασκιώτης με 2/2 βολές. Σκορ τρίτης περιόδου 29-26!

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου οι Terroristas κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ με 29-30, με τον Αλεξιάδη να σημειώνει 4 συνεχόμενους πόντους. Ωστόσο, ο Κίτσος με δύο μεγάλα τρίποντα και ο Φασκιώτης με εύστοχη προσπάθεια μέσα από το ζωγραφιστό, οδήγησαν την Κλειώ στη νίκη με 38-35.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/12 βολές, 8/35 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές έκαναν 24 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/14 βολές, 13/46 δίποντα και 1/25 τρίποντα. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 1 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Mvp για την Κλειώ ο Κίτσος με 25 πόντους, έχοντας 5/8 βολές, 4/9 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Terroristas ο Τσιαούσης με 9 πόντους, 3/4 βολές, 3/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Κλειώ (Αμπατζής): Σταλίκας 2, Κίτσος 25 (4), Αμπατζής 5 (1), Γιώτης, Μπαλατσούρας, Χατζηγεωργίου, Σφήκας, Ζαβιτσάνος 2, Φασκιώτης 4

Terroristas (Στράτης): Κουτούβαλης, Μαυροσκότης, Βατικιώτης, Τσιαούσης 9, Λίτινας 9 (1), Αλεξιάδης 13, Στράτης 2, Γιακουμής 2

Τι μας άρεσε: Τόσο η εξαιρετική εμφάνιση του Κίτσου με 25 πόντους, όσο και το μεγάλο come back των Terroristas!