01/10/2020
Koutchers 10 8 15 14 - 47 -
Peristeri Histons 17 10 7 10 - 44 -

Την πρόκριση οι Koutchers, τις εντυπώσεις οι Histons!

Σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια, οι Koutchers έκαμψαν την αντίσταση των Peristeri Histons και πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου καθώς νίκησαν με 47-44. Οι Peristeri Histons, αν και ομάδα κατώτερης κατηγορίας, έβαλαν δύσκολα στους αντιπάλους τους, κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όμως οι Koutchers με την εμπειρία τους πήραν την νίκη – προκριση.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Koutchers στην αναμέτρηση, καθώς βρήκαν σκορ από την περιφέρεια και με τρεξίματα έκαναν το 10-7 (5′). Όμως οι Peristeri Histons έκαναν σερί 0-10 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και προηγήθηκαν με 10-17. Από τρεις πόντους είχαν οι Παπαγεωργίου και Μπιζιώτης για τους γηπεδούχους, ο Καλαϊτζάκης ξεχώρισε με 10 πόντους για τους φιλοξενούμενους.

Στο ίδιο μοτίβο συνέχισαν οι δύο ομάδες, με το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα. Και οι δύο δυσκολεύτηκαν στο πρώτο πεντάλεπτο να βρουν σκορ με τους Peristeri Histons να κάνουν το 10-20 (12′) και το επόμενο καλάθι να μπαίνει μετά από τρία αγωνιστικά λεπτά. Τελικά το πρώτο ημίχρονο έληξε 18-27  υπέρ των Ασπρων με τον Τσολακίδη να πετυχαίνει πέντε πόντους, ενώ ο Μπιζιώτης ήταν πρώτος σκόρερ των Koutchers με τέσσερις πόντους.

Στην τρίτη περίοδο οι Koutchers αποφάσισαν να τρέξουν, να πιέσουν ώστε να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ. Αν και οι Peristeri Histons ανέβασαν την διαφορά στο +11, 20-31 (21′), οι Koutchers με μπροστάρη τον Παπαγεωργίου επέστρεψαν στο ματς, καθώς με οχτώ σερί πόντους μείωσαν 28-31. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου η διαφορά έπεσε στον πόντο με το σκορ στην λήξη να είναι 33-34 υπέρ των Histons. Ο Παπαγεωργίου πέτυχε εφτά πόντους για την ομάδα του και ο Μουμούρης τέσσερις, ενώ ο Τσολακίδης πρόσθεσε άλλους πέντε για τοτς φιλοξενούμενους.

Στην τελευταία περίοδο οι Koutchers φάνηκαν να ελέγχουν το παιχνίδι και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά στο +5, 40-35 (34′). Με το σκορ στο 43-39 (38′) ο Τσολακίδης με έμμεσο τετράποντο ισοφάρισε για τους Histons και με βολή του Καλαϊτζάκη το σκορ έγινε 43-44 (39′). Όμως με τέσσερις βολές στο επόμενο λεπτό του Παπαγεωργίου οι Koutchers κατάφεραν να παρουν τη νίκη με 47-44. Ο Μπιζιώτης ξεχώρισε με εφτά πόντους για τους νικητές, ενώ ο Τσολακίδης πέτυχε τέσσερις για τους ηττημένους.

Καλύτερος των Koutchers και του παιχνιδιού ο Παπαγεωργίου με 18 πόντους (4/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/8 βολές), 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη. Ο Τσολακίδης καλύτερος των Peristeri Histons με 19 πόντους (3/6 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 1/1 βολή), 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Σύνολο οι Koutchers είχαν 11/48 δίποντα, 3/25 τρίποντα, 16/22 βολές, 42 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη και 4 μπλοκ. Οι Peristeri Histons είχαν 9/39 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 8/17 βολές, 45 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Koutchers (Τηγανήτας): Μουμούρης 4, Παπαγεωργίου 18 (1τρ 8ρ 4κλ), Κασβής 4 (9ρ), Κορδαλής 5 (1τρ 6ρ), Γιαννάκης, Γεωργουλάς, Νικολάου 4, Κουρλαμπάς, Μπιζιώτης 12 (1).

Peristeri Histons (Κλήμης): Στεφανίτσης, Τσολακίδης 19 (4τρ 10ρ), Καλαϊτζάκης 13 (1), Κλήμης 3 (1τρ 6ρ), Πλινθίδης Αθ. 2, Λίδης, Πλινθίδης Μ. 4 (7ρ), Μιχαλόπουλος 3, Ντούκας (12ρ).

Τι μας άρεσε: Όλο το παιχνίδι καθώς ήταν ντέρμπι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα.