05/10/2020
Paraliers 4 8 14 21 - 47 -
Δαλάι Κλάμα 7 23 10 17 - 57 -

Την πρόκριση οι Paraliers, τη νίκη οι Δαλάι Κλάμα!

Με νίκη αποχαιρέτησαν το Basketaki Cup οι Δαλάι Κλάμα, καθώς επικράτησαν των 5 Paraliers με 47-57 , ωστόσο η παρέα του Σκόρδου πήρε το εισιτήριο για τους 64, τερματίζοντας πρώτη στον 34ο όμιλο.

Κλειστό ματς παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Δαλάι Κλάμα να προηγούνται με 4-7 και τους Σταματόπουλο, Ντεμελή και Κρινή να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας. Ο Σκόρδος με 4 πόντους ήταν ο μοναδικός που βρήκε στόχο για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Μπουρελάκου ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με 6 πόντους του Τσιάρα, 6 του Σταματόπουλου και 5 του Γκανασούλη, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 12-30. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Paraliers, παρά τους 6 νέους πόντους του Σκόρδου και το δίποντο του Ηλιόπουλου.

Με 5 πόντους του Ντεμελή και τριποντάκι του Τσιάρα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν την διαφορά στους 20, 20-40, 3:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι Paraliers ήταν να ρίξουν την διαφορά στους 14, 26-40, μετά από 6 πόντους του Σκόρδου, 3 του Ψηλομανουσάκη και 3 του Καμπουράκη. Σκορ τρίτης περιόδου 26-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Δαλάι Κλάμα διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με 7 πόντους του Μπέη, αλλά τρίποντο του Τσιάρα, έφτασαν στη νίκη με 47-57! Πάλεψαν οι μπλε στα τελευταία λεπτά για την μεγάλη ανατροπή, ωστόσο οι 8 πόντοι του Σκόρδου, οι 5 του Περσεμάτη και οι 5 του Ψηλομανουσάκη δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 10/22 βολές, 19/45 δίποντα και 1/15 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/11 βολές, 16/50 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Paraliers ο Σκόρδος με 24 πόντους (double-double), έχοντας 5/11 βολές, 8/15 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος των Δαλάι Κλάμα ο Κρινής με 8 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Paraliers (Σκόρδος): Περσεμάτης 5, Ηλιόπουλος 5, Καμπουράκης 5, Σκόρδος 24 (1), Ψηλομανουσάκης 8

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 12 (2), Κρινής 8, Θεοδωρακόπουλος, Μάγος, Χατζάκης, Μιχόπουλος, Μπέης 10 (1), Ντεμελής 8 (1), Σταματόπουλος 10, Κλούτσος 4, Γκανασούλης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Τόσο η διαχείριση του αγώνα από τους Δαλάι Κλάμα, όσο και η μαχητικότητα των Paraliers!